Działanie i zastosowanie:
Apap Extra to produkt leczniczy stosowany w celu doraźnego łagodzenia bólu oraz o działaniu przeciwgorączkowym.
Lek oprócz paracetamolu zawiera również kofeinę, która wzmacnia jego działanie przeciwbólowe. Apap Extra może być stosowany przy łagodnych bólach różnego pochodzenia, jak np. migrena, nerwobóle, oraz podczas objawów przeziębienia i grypy.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek podaje się doustnie.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 lub 2 tabletki co 4 do 6 godz. (maksymalnie 8 tabletek na dobę).
Skład:
Substancje czynne: paracetamol (Paracetamolum), kofeina (Coffeinum).
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.
Substancje pomocnicze: powidon, skrobia kukurydziana, metyloceluloza, talk, wapnia stearynian. W skład otoczki tabletki wchodzą: hypromeloza 5, hypromeloza 15, makrogol 3350.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku:
* jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego lek;
* jeśli występują następujące schorzenia: niedokrwistość hemolityczna, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej, choroba alkoholowa, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, zaburzenia rytmu serca;
* podczas leczenia inhibitorami MAO i w okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków.
Status rejestracji:
Produkt leczniczy
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko (mniej niż 1 na 1 000 osób): skórne reakcje uczuleniowe, nudności, wymioty, bóle brzucha.
Bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10 000 osób): ciężkie reakcje skórne, małopłytkowość objawiająca się wybroczynami i skłonnością do siniaków, agranulocytoza (brak jednego rodzaju białych krwinek objawiająca się podatnością na zakażenia), zawroty głowy, martwica brodawek nerkowych podczas długotrwałego stosowania; kolka nerkowa.
W przypadku, gdy lek zawierający kofeinę będzie podawany w zalecanym dawkowaniu w połączeniu z kofeiną zawartą w pożywieniu możliwe jest nasilenie objawów niepożądanych związanych ze wzrostem całkowitej dawki kofeiny takich jak:
Częstość nieznana: niemiarowość rytmu serca, bezsenność, zaburzenia uwagi, drżenia mięśniowe, drażliwość, zawroty głowy.
Producent:
US PHARMACIA
Ziębicka 40
Wrocław