Działanie i zastosowanie:
Tabletki powlekane Apap Noc to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który wspomaga zasypianie.
Lek zawiera dwa składniki aktywne o uzupełniającym się działaniu. Zawarty w Apap Noc paracetamol łagodzi ból, różnego pochodzenia, np. menstruacyjnego, nerwobólu, kostno-stawowego a także towarzyszącego objawom grypy lub przeziębienia, które utrudniają zasypianie. Druga substancja aktywna, czyli difenhydramina, działa uspokajająco i nasennie, zapobiegając nocnym wybudzeniom z powodu bólu.
Apap noc można podawać dorosłym oraz dzieciom w wieku powyżej 12 lat.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek podaje się doustnie, 1/2 godziny przed snem. Nie powinno się stosować leku dłużej niż 7 dni bez porozumienia z lekarzem.
Dzieci w wieku od 12 do 15 lat: 1 tabletka powlekana przed snem
Dzieci powyżej 16 lat oraz dorośli: 1 albo 2 tabletki powlekane przed snem. Maksymalna dawka dobowa to 2 tabletki powlekane.
Skład:
Substancje czynne: paracetamol (Paracetamolum) i chlorowodorek difenhydraminy (Diphenhydramini hydrochloridum).
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 25 mg chlorowodorku difenhydraminy.
Substancje pomocnicze: rdzeń tabletki: mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana,
błękit brylantowy, lak (E 133); otoczka: Opadry Blue YS-1-10524 (hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400, błękit brylantowy, lak (E 133), polisorbat 80, carmina (E 132)); otoczka: otoczka bezbarwna (hypromeloza, makrogol 400, makrogol 8000).
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku:
jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
jeśli występują następujące schorzenia: ciężka niewydolność wątroby lub nerek, wirusowe zapalenie wątroby, jaskra, rozrost gruczołu krokowego, porfiria, astma oskrzelowa w fazie zaostrzenia;
podczas leczenia inhibitorami MAO (leki stosowane w depresji) i w okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
W czasie stosowania preparatu nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu
Status rejestracji:
Produkt leczniczy
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, Apap Noc może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (u 1 do 10 na 100 osób): senność, zaburzenia uwagi, zawroty głowy; suchość błon śluzowych jamy ustnej, gardła i nosa;
Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): reakcje nadwrażliwości, tj. pokrzywka, rumień, wysypka (w tym uogólniona), obrzęki; dezorientacja, niepokój; niewyraźne widzenie; tachykardia, arytmia; zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zaburzenia trawienia; świąd, pocenie się; zatrzymanie moczu.
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): niedokrwistość, zahamowanie czynności szpiku kostnego, małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi), agranulocytoza (bardzo znaczne zmniejszenie lub brak krwinek białych), leukopenia (zmniejszenia ilości leukocytów), neutropenia (zmniejszenie ilości granulocytów obojętnochłonnych); obrzęk krtani, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny (zaburzenia świadomości, niska produkcja moczu, hiperwentylacja, znaczne osłabienie), zespół Stevens – Johnsona (pęcherzowy rumień wielopostaciowy), toksyczna nekroliza naskórka; zawroty głowy;- skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne; krwotok, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki; ostre uszkodzenie wątroby występujące najczęściej w wyniku przedawkowania paracetamolu, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka; plamica barwnikowa; martwica brodawek nerkowych podczas długotrwałego stosowania; nefropatie, tubulopatie (uszkodzenie nerek)
Producent:
US PHARMACIA
Ziębicka 40
Wrocław