Świeżo upieczonym rodzicom potrzebna jest nie tylko wyprawka niemowlęca w postaci ubranek czy pieluszek. Równie istotne znaczenie ma apteczka dla niemowlaka, szczególnie przydatna, kiedy dziecko choruje. Jakie leki dla noworodka powinny się w niej znaleźć? Co jeszcze warto mieć pod ręką, aby pomóc maluchowi w razie nagłej potrzeby? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik. Sprawdź, jak skompletować zestaw lekarstw i akcesoriów, dzięki którym nie zaskoczy Cię żadna dziecięca dolegliwość!
1. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe
Układ odpornościowy u niemowląt i małych dzieci nie jest dostatecznie wykształcony. Mechanizmy obronne rozwijają się dopiero z biegiem czasu. Dlatego maluchy często zapadają na infekcje, które są wywoływane głównie przez wirusy. W przypadku choroby objawiającej się kaszlem, wodnistą wydzieliną z noska oraz podwyższoną temperaturą ciała najczęściej stosuje się preparaty przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Bezpieczne leki dla noworodka to te, które bazują na paracetamolu oraz ibuprofenie.
Czopki z paracetamolem można aplikować w bólach różnego pochodzenia. Ponadto w apteczce niemowlaka dobrze mieć zawiesinę doustną Ibufen Forte, która jest odpowiednia do obniżania gorączki u dzieci już od trzeciego miesiąca życia. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują mimo stosowania środków z apteki, należy zasięgnąć porady lekarza. W niektórych schorzeniach konieczny jest antybiotyk dla niemowlaka, by nie dopuścić do poważnych komplikacji zdrowotnych.
2. Preparaty na kolkę, zaparcia i wzdęcia
Dolegliwościami, z którymi często zmagają się małe dzieci, są także bóle brzuszka i kolki. Pojawiają się zwykle u niemowląt w pierwszym półroczu życia i są rezultatem niedostatecznie rozwiniętego układu trawiennego. By ulżyć maluszkowi w bólu, zadbaj, aby apteczka dla noworodka zawierała preparat na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W aptece znajdziesz środki w postaci czopków oraz zawiesin. Możesz też wybrać krople doustne np. Espumisan, które są odpowiednie dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia.
3. Maści i żele na bolesne ząbkowanie
Jednym z naturalnych etapów rozwoju każdego dziecka jest ząbkowanie. Niestety często jest ono procesem bolesnym. Wyrzynaniu pierwszych ząbków może towarzyszyć brak apetytu, niepokój, a nawet gorączka. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką lek przeznaczony do miejscowego stosowania na podrażnione dziąsła. Jednym z takich preparatów jest żel Calgel, który jest dostępny w aptece bez recepty.
4. Termometr oraz aspirator do nosa
Umiejętnie skompletowana apteczka dziecka powinna zawierać nie tylko leki. Musi się w niej znaleźć także miejsce na akcesoria, które pozwolą na szybkie zmierzenie temperatury ciała czy dokładne oczyszczenie noska z zalegającej wydzieliny. Jeśli chodzi o termometr, możesz wybrać model bezdotykowy, który jest prosty w obsłudze, higieniczny oraz precyzyjny. Do usuwania kataru świetnie natomiast sprawdzi się aspirator lub tradycyjna gruszka.
5. Sól fizjologiczna, płyn odkażający i jałowe gaziki
Domowa apteczka niemowlaka nie może też obejść się bez soli fizjologicznej, która jest sprzedawana w ampułkach. Ma ona bardzo szerokie zastosowanie. Możesz jej używać do przemywania oczu i nawilżania noska maluszka. Ponadto jest odpowiednia jako wkład do nebulizatora. W pierwszych tygodniach życia niezbędny jest też płyn odkażający, którym należy przemywać kikut pępowinowy. Przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach i zadrapaniach dobrze jest też mieć jałowe gaziki w niewielkim rozmiarze. Doskonale nadają się również do pielęgnowania okolic intymnych noworodka. Dzięki wyjałowieniu minimalizują ryzyko przedostania się chorobotwórczych drobnoustrojów w głąb skóry.
Apteczka dla noworodka – czy już wiesz, w co ją wyposażyć?
Gromadzenie leków i akcesoriów dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. By uniknąć niepotrzebnego stresu, można zaopatrzyć się w podstawowe preparaty jeszcze przed narodzinami maluszka. Większość produktów dostępnych jest w aptece internetowej Corax. Z czasem apteczkę możesz uzupełniać o kolejne środki, konsultując się z lekarzem pediatrą.