Podobnie brzmiące nazwy leków mogą wprowadzać w błąd. Takie ryzyko istnieje w przypadku dwóch produktów aptecznych: Asparginu oraz Asparaginianu. Oba są dostępne bez recepty, ale czy można je uznać za zamienniki? Jak się okazuje, istnieją między nimi zasadnicze różnice. Jakie? Kiedy można przyjmować powyższe preparaty i czy asparaginian jest szkodliwy? Przeczytaj wszystko, co powinieneś wiedzieć o składzie tych środków oraz ich działaniu.
Kilka słów o kwasie asparaginowym
W obydwu omawianych preparatach kluczową rolę odgrywa asparaginian, inaczej nazywany kwasem asparaginowym. Jest to substancja z rodziny aminokwasów, która wpływa na aktywność neuronów w mózgu człowieka, pełniąc funkcję neuroprzekaźnika. W wyniku tego jego działanie związane jest z poprawą koncentracji oraz lepszym przyswajaniem wiedzy. Dodatkowo wykazane zostały właściwości anaboliczne kwasu asparaginowego, przez co jest źródłem zainteresowania osób trenujących na siłowni. Jak się jednak okazuje, zapotrzebowanie na tę substancję jest w pełni zaspokajane przez ludzkie ciało. Nie ma potrzeby jej uzupełniania z zewnątrz, bo nadmiar może powodować uszkodzenie mózgu. W niewielkich porcjach nie wykazuje szkodliwych skutków dla organizmu.
Nieco inaczej jest w przypadku różnych postaci tego związku. Przykładowo magnez oraz potas jako wodoroasparaginian są pierwiastkami dobrze przyswajalnymi przez organizm i występują w wielu lekach.
Niedobory magnezu i potasu
Przyjmowanie preparatów Aspargin oraz Asparaginian ma na celu uzupełnienie niedoborów dwóch ważnych pierwiastków – magnezu oraz potasu. Ich braki mogą być niebezpieczne dla człowieka zwłaszcza w rekonwalescencji po przebytej chorobie. Wypłukiwaniu tych składników sprzyja niewłaściwa dieta, używki czy stresujący tryb życia.
Niedobór magnezu i potasu może powodować:
-
skurcze mięśni;
-
zaburzenia pracy serca;
-
przewlekłe zmęczenie;
-
nerwowość;
-
obrzęki;
-
problemy ze stawami.
Aspargin – skład i działanie
Lek OTC – Aspargin – to znany na rynku farmaceutycznym produkt przeciwdziałający niedoborom magnezu i potasu. Z racji swojego przeznaczenia zalecany jest pacjentom, u których zostały stwierdzone braki tych pierwiastków. W składzie leku znajdują się dobrze przyswajalne sole w postaci wodoroasparginianów. W przypadku Asparginu dawkowanie zależne jest od wskazania lekarza. Zgodnie z ulotką, dzienna dawka wynosi 1-2 tabletki – 2-3 razy na dobę. Środek może wywoływać skutki uboczne w postaci nudności, biegunki, zaburzeń pracy serca, bezsenności lub osłabienia. Jednak Aspargin cieszy się dobrymi opiniami wśród pacjentów, a także samych lekarzy, dostępny jest bez recepty w większości aptek.
Asparaginian – skład i działanie
Drugim omawianym produktem jest suplement diety – Asparaginian Forte. Preparaty z tym związkiem w nazwie zawierają kwas asparaginowy, o którym wspomnieliśmy wyżej oraz sole magnezu i potasu. Skład w zależności od środka dodatkowo wzbogacony jest o kwas L-askorbinowy, kwas pantotenowy oraz tlenek cynku. Jest to suplement diety, więc produkt zalecany jest osobom zdrowym, które szukają uzupełnienia ważnych dla organizmu elementów. Dzienna dawka preparatu wynosi 2 tabletki. Najbardziej znanym środkiem zawierającym kwas asparaginowy wraz z kompozycją pierwiastków jest Asparaginian Extra.
Aspargin czy Asparaginian – który wybrać?
Podstawową różnicą między wymienionymi preparatami jest ich rodzaj. Aspargin to lek wydawany bez recepty, a więc przeznaczony dla osób chorych, które cierpią na niedobór magnezu i potasu. Asparaginian z kolei jest suplementem diety służącym do profilaktycznego uzupełniania codziennych składników odżywczych. Ponadto oba produkty różni skład. W leku OTC niezbędne pierwiastki występują w formie wodoroasparaginianów, które wykazują dobrą przyswajalność przez organizm, w przeciwieństwie do kwasu asparaginowego jako osobnego związku zawartego w suplemencie Asparaginian.
Wybieraj leki świadomie
Nazwy handlowe leków to przyczyna konsternacji niejednej osoby robiącej zakupy w aptece. Jak widać, na powyższym przykładzie między Asparginem a Asparaginianem, niekiedy kilka liter potrafi diametralnie zmienić działanie produktu. Pamiętaj o różnicy, jaka występuje między lekiem a suplementem diety i dostosuj dany preparat do swoich aktualnych potrzeb. Wszelkie wątpliwości pomoże Ci rozwiać lekarz lub farmaceuta z apteki.