Obserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów? Kondycja Twojej skóry uległa nagłemu pogorszeniu? Przyczyną tego stanu może być niedobór witaminy B7, powszechnie znanej jako biotyna. Składnik ten bierze udział w wielu ważnych procesach biochemicznych związanych między innymi z syntezą kwasów tłuszczowych. Jakie objawy wywołuje niedobór biotyny i co robić w sytuacji, kiedy brakuje jej w organizmie? Sprawdź, jakie działanie ma biotyna oraz poznaj jej najważniejsze właściwości.
Co to jest biotyna i gdzie występuje?
Witamina B7 jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie. W ludzkim organizmie jest wytwarzana głównie przez mikroflorę jelit. Związek ten jest koenzymem dla cząsteczek białkowych uczestniczących w metabolizmie glukozy, aminokwasów oraz lecytyny. Zapotrzebowanie na witaminę B7 jest niewielkie, gdyż wynosi około 0,1 mg na dobę. Do pokarmów bogatych w tę substancję należą przede wszystkim drożdże, wątroba oraz jaja. Dobre źródła witaminy B7, znanej szerzej jako biotyna, stanowią również:
-
orzechy włoskie,
-
ryby,
-
czekolada,
-
mleko,
-
sardynki.
Niedobór biotyny – jakie są jego najczęstsze objawy?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, dzienne zapotrzebowanie na witaminę B7 jest stosunkowo małe. Oznacza to, że niedobór biotyny i towarzyszące mu objawy występują dość rzadko. Do obniżenia poziomu tego związku w organizmie może przyczynić się spożywanie zbyt dużej ilości surowych jaj zawierających awidynę, która utrudnia jej wchłanianie. Deficyty mogą też być związane z żywieniem pozajelitowym, przyjmowaniem leków przeciwdrgawkowych oraz z zaawansowaną chorobą alkoholową. Najczęstsze symptomy wskazujące na zbyt niskie stężenie biotyny to:
Wpływ biotyny na skórę, włosy i paznokcie
Zaburzenie metabolizmu kwasów tłuszczowych w wyniku obniżonej aktywności enzymu zależnego od biotyny często powoduje pogorszenie stanu skóry. Naskórek staje się suchy, łuszczący i pojawiają się na nim przebarwienia. Udowodniono, że biotyna ma właściwości nawilżające, regenerujące oraz rozjaśniające plamy. Co więcej, witamina B7 bardzo dobrze sprawdza się w walce z pierwszymi oznakami starzenia. Jej stosowanie zmniejsza widoczność zmarszczek, likwiduje rozszerzone pory oraz poprawia kontur twarzy. Tabletki z biotyną pozwalają też poprawić kondycję paznokci oraz włosów poprzez zwiększenie ich elastyczności, grubości i przywrócenie naturalnego połysku.
Suplementy z biotyną – kto może po nie sięgnąć?
Wiele osób zastanawia się, co zawiera biotynę i jakie są jej najlepsze źródła. Jeśli pomimo wprowadzenia zdrowej diety stan skóry, włosów i paznokci nie ulega poprawie, można rozważyć sięgnięcie po preparaty z witaminą B7. Biotyna z suplementów jest dobrze tolerowana przez organizm oraz całkowicie przyswajalna. Jeżeli zmagasz się z nadmiernym wypadaniem kosmyków, z pomocą może przyjść Ci szampon Biotebal, który poza witaminą B7 zawiera pięć dodatkowych składników o działaniu korzystnym na włosy.
Marzysz o zdrowych i pięknie wyglądających rzęsach? W Twojej kosmetyczce może znaleźć się serum z biotyną, którego formuła została wzbogacona o peptydy, ekstrakt z pestek dyni oraz prowitaminę B5. Jeśli chcesz zadziałać kompleksowo, możesz sięgnąć po tabletki Biotyna Gold Max. Poza witaminą B7 w ich składzie znalazł się selen oraz cynk, minerały, które pomagają zachować zdrowe włosy, skórę i paznokcie.
Biotyna – wsparcie dla Twojej urody!
Wiesz już, co to jest biotyna i gdzie występuje. Teraz najwyższy czas uzupełnić jej braki w diecie. Zwiększenie podaży tego składnika w codziennym jadłospisie pozwoli Ci wzmocnić strukturę włosów, ograniczyć suchość skóry oraz zwiększyć grubość płytki paznokciowej. Poza suplementami witaminy B7 szukaj w szamponach, odżywkach i maseczkach. Duży wybór produktów z biotyną udostępnia między innymi internetowa apteka Corax. Zapewnij sobie mocne włosy, zdrową skórę i niełamliwe paznokcie!