Problemy z uzębieniem, w szczególności ból zęba, to bardzo nieprzyjemne dolegliwości, z którymi większość z nas przynajmniej raz w życiu miała do czynienia. Kiedy niemożliwa jest natychmiastowa wizyta u specjalisty, sięgamy po środki przeciwbólowe, mając nadzieję, że szybko przyniosą ulgę. Tego typu produkty dostępne są w każdej aptece internetowej i stacjonarnej. Przeczytaj, jakie są rodzaje leków na ból zęba dostępne bez recepty i które z nich dobrze jest mieć w swoich domowych rezerwach.
Ból zęba – czym może być spowodowany?
Warto pamiętać, że ból zęba nie pojawia się bez przyczyny. Może być spowodowany np. urazem, stanem zapalnym lub niedawno przebytym zabiegiem dentystycznym. Z reguły ból objawia się nie tylko w obrębie samego zęba. Najczęściej obejmuje także dziąsła, niekiedy promieniuje na część twarzy. Może mu również towarzyszyć dyskomfort w obrębie szczęki, pojawić się opuchlizna i zaczerwienienie oraz ból głowy. W przypadku nadwrażliwych zębów uczucie to bardziej przypomina nieprzyjemne kłucie.
Zdecydowanie częściej ból zęba spowodowany jest próchnicą. Zwykle nasila się w trakcie jedzenie i picia, a w niektórych przypadkach podczas uprawiania aktywności fizycznej. Może też być związany z reakcją na ciepłe i zimne pokarmy lub napoje. Inną przyczyną jest wyrzynanie się tzw. zębów mądrości. Rosnąca ósemka może powodować stłoczenie pozostałych zębów, a w konsekwencji nieprzyjemne dolegliwości i opuchliznę.
Co zrobić w przypadku bólu zęba?
Doraźną pomocą na ból zęba są przede wszystkim leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wiele skutecznych preparatów możesz nabyć w aptece bez recepty. Pamiętaj jednak, że środki te są przeznaczone do krótkotrwałego stosowania i w większości przypadków nie zwalczają przyczyny.
Szczególnie poważny może okazać się pulsujący ból zęba, który często świadczy o stanie chorobowym. Odkładanie wizyty u lekarza dentysty, zwłaszcza w przypadku stanu zapalnego i próchnicy może pogorszyć Twój problem. Leki na ból zęba przynoszą ulgę i są skuteczne, jednak zwykle konieczna jest konsultacja stomatologiczna i przeprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Leki przeciwbólowe na ból zęba bez recepty
Najczęściej stosowanymi lekami na ból zęba są te zawierające związek zwany paracetamolem. Działa on przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, a także powoduje zmniejszenie wrażliwości receptorów bólowych. Paracetamol, jako substancja obecna w wielu popularnych środkach dostępnych bez recepty, jest bezpieczny, pod warunkiem, że przyjmujesz odpowiednią dawkę. Dla osoby dorosłej wynosi ona maksymalnie 4 g. Efekty jego zażycia utrzymują się przez ok. 4-6 godzin.
Do drugiej grupy popularnych związków, które skutecznie działają w przypadku bólu zęba, należy ibuprofen. Z reguły leki posiadające go w składzie przyjmuje się w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy oraz obniżania gorączki, jednak przynosi równie dobre efekty w uśmierzaniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Preparaty z ibuprofenem działają stosunkowo szybko od momentu zażycia leku i co ważne – nie kumulują się w organizmie.
Pozostałe leki na ból zęba bez recepty – żele, maści, płyny
Oprócz leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych bez recepty dostępnych w formie tabletek i kapsułek, w aptekach można znaleźć inne preparaty łagodzące ból zęba tj.:
- maści i żele do stosowania w jamie ustnej;
- aerozole;
- płyny do płukania.
Maści i żele, które działają m.in. znieczulająco i regenerująco polecane są szczególnie dla małych dzieci w okresie ząbkowania. Ponadto przynoszą ulgę po ekstrakcji zęba lub w przypadku urazów i podrażnień. Równie skuteczne po zabiegach stomatologicznych są preparaty, które można zakupić w aptece w wygodnej formie sprayu. Na ból zęba mogą także pomóc płyny do płukania jamy ustnej. Zawierają one zwykle ekstrakty z ziół, np. szałwii lub rumianku, które wykazują działanie przeciwzapalne.
Podsumowanie
W aptekach bez problemu znajdziesz szereg środków bez recepty, które uśmierzą ból zęba. Nic nie stoi na przeszkodzie przed zakupem leków on-line o takim działaniu za pośrednictwem apteki internetowej. Warto jednak pamiętać, że różnego rodzaju preparaty przeciwbólowe działają objawowo, nie usuwają przyczyny. Wyjątkiem mogą być przebyte niedawno zabiegi stomatologiczne. W przypadku, gdy nie znasz źródła bólu, przede wszystkim zdecyduj się na wizytę u stomatologa.