Trunki alkoholowe znane są ludzkości od tysięcy lat. Pomimo tego dotychczas nie udało się wynaleźć jednego skutecznego remedium na to, by całkowicie zapobiec przykrym konsekwencjom spożycia nadmiernej ilości tych substancji. Tak zwany kac to dolegliwość, która dotknęła niejednego imprezowicza. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby pomóc sobie na drugi dzień po całonocnej zabawie. Przeczytaj, jakie są objawy kaca i jak poradzić sobie z bólem głowy po alkoholu.
Czym jest kac i jak się objawia?
Z medycznego punktu widzenia kac to nic innego jak nieprzyjemny rezultat zatrucia alkoholowego. Aby Twój organizm mógł rozłożyć etanol, wątroba musi wytworzyć specjalne enzymy. Powodują one przekształcenie alkoholu w kwas octowy i aldehyd octowy. To właśnie te związki sprawiają, że odczuwasz przyspieszenie tętna, gorąco, a rano masz mdłości i pęka Ci głowa. Innym skutkiem ubocznym picia wysokoprocentowych trunków jest odwodnienie organizmu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak wyleczyć kaca, podczas spożywania alkoholu nie zapominaj o przyjmowaniu innych płynów takich jak soki lub woda. To pomoże Ci złagodzić przykre dolegliwości następnego dnia. Jeżeli zaś chodzi o objawy kaca, są one następujące:
- ból głowy,
- większa wrażliwość na światło i dźwięki,
- wzmożone pragnienie,
- osłabienie,
- nudności i wymioty,
- złe samopoczucie,
- brak apetytu,
- drgawki,
- biegunka.
Najlepsze domowe sposoby na kaca
Niestety magiczny lek na symptomy po zatruciu alkoholem nie istnieje. Można jednak w łatwy sposób ulżyć sobie w cierpieniu. Co wobec tego pomaga na kaca? Przede wszystkim – pij dużo wody, najlepiej z cytryną i szczyptą soli. Innymi polecanymi napojami są izotoniki, kwaśne soki owocowe i warzywne, woda z ogórków lub zwykła herbata z miodem i cytryną. Dzięki temu nawodnisz organizm i uzupełnisz niezbędne elektrolity. Samopoczucie z pewnością poprawi Ci ciepła kąpiel oraz spacer po parku lub lesie. Po prysznicu i przewietrzeniu się ból głowy powinien nieco minąć. Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni posiłek. Na kaca idealna będzie zupa pomidorowa. Na śniadanie zaś polecamy jajecznicę z pomidorami. Potas zawarty w tych warzywach, ze względu na swoje właściwości, nazywany jest również „pierwiastkiem na kaca”.
Suplementy i leki na kaca
Wypróbowałeś już wszystkie domowe sposoby, a ból głowy i złe samopoczucie nadal nie mijają? Pewnie zastanawiasz się, jak jeszcze możesz leczyć kaca? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W aptekach, a także w niektórych sklepach i na stacjach benzynowych dostępne są specjalne suplementy, które łagodzą te nieprzyjemne objawy. Środki tego typu zawierają glukozę, a także niezbędne elektrolity. Kupisz je w postaci proszków do rozpuszczenia w wodzie, tabletek i drażetek musujących. Gdy doskwiera Ci silny ból, możesz też sięgnąć po zwykłe preparaty przeciwbólowe. Pamiętaj jednak, że farmaceutyki, choć skuteczne, nie są najlepszym remedium na kaca. Nawet jeśli je zażyjesz, musisz zadbać o odpowiednią podaż płynów.
Jak zapobiec bólom głowy po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu?
Chyba wszyscy znają to powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku zdecydowanie zalecamy trzymać się tej porady. Co jest zatem najlepsze na kaca? Przede wszystkim ogranicz do minimum spożycie alkoholu. Jeśli jednak wiesz, że nie możesz odmówić sobie picia wyskokowych trunków, zapamiętaj kilka ważnych reguł. Jeżeli będziesz ich przestrzegać, znacznie zmniejszysz prawdopodobieństwo złego samopoczucia na następny dzień. Podczas imprezy:
- nie mieszaj alkoholu,
- wybieraj jasne trunki, a unikaj tych ciemnych,
- pij wolno i rób przerwy,
- nie łącz alkoholu z napojami gazowanymi,
- przyjmuj duże ilości wody,
- ogranicz palenie papierosów.
Równie ważne jest to, co zrobisz jeszcze przed wyjściem z domu. Pamiętaj, aby przed planowanym piciem alkoholu dobrze się wyspać i wypocząć, a także zjeść pożywny posiłek. Świetnym pomysłem jest też zażycie odpowiedniej dawki witamin, a przede wszystkim witaminy C.
Podsumowując
Jeśli głowisz się nad tym, jak można wyleczyć kaca, pomyśl o tym jeszcze zanim zaczniesz pić. Dobre przygotowanie do imprezy to połowa sukcesu. Gdy jednak na profilaktykę będzie już za późno, wykorzystaj naturalne sposoby, a w ostateczności – spróbuj skutecznych i łatwo dostępnych farmaceutyków. Popularne środki dostępne w aptece przyniosą ulgę obolałej głowie, dodadzą wigoru oraz uzupełnią braki składników odżywczych.
2KC, tabletki, 12 szt.2 KC Xtreme, tabletki, 6 szt.2 KC DRINK 250ML COLFARM S.A.