Niezastąpiona w każdym domu oraz samochodzie. Apteczka ze środkami pierwszej pomocy może niekiedy uratować życie Tobie i członkom Twojej rodziny, choć najczęściej sięgamy po nią w przypadku mniej poważnych dolegliwości. Co powinna zawierać? Sprawdź, jak skompletować apteczkę samochodową, a jak domową oraz poznaj ich podstawowe różnice w wyposażeniu. Dowiedz się, które środki będą niezbędne w nagłych wypadkach i gdzie można je nabyć!
Apteczka domowa – wyposażenie na każdą ewentualność
Jeżeli chodzi o apteczkę domową, nie ma regulacji prawnych, które nakazywałyby jej posiadanie w miejscu zamieszkania. Mimo to w każdym domu z pewnością znajdzie się odpowiednia szafka czy specjalny pojemnik wyposażony w podstawowe leki i środki pierwszej pomocy. Oczywiście jej wielkość i zawartość jest uzależniona od wielu czynników, w tym liczebności mieszkańców, obecności przewlekłych chorób i ogólnego zapotrzebowania. Mimo to można wyróżnić kilka rzeczy, które powinny stanowić podstawę wyposażenia apteczki domowej. Są to:
- woda utleniona;
- spirytus salicylowy;
- plastry opatrunkowe w różnych rozmiarach oraz zwykłe (w formie taśmy);
- bandaże (dziany i elastyczny);
- gazy jałowe;
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne bez recepty (najlepiej z dwojakiej grupy: z paracetamolem oraz z kategorii NLPZ np. z ibuprofenem);
- leki przeciwbiegunkowe oraz elektrolity (przeciw odwodnieniu);
- środki na oparzenia, np. w formie sprayu lub żelu;/li>
- lek przeciwhistaminowy drugiej generacji (gdy w domu są alergicy oraz na wszelki wypadek);
- termometr.
Warto również zaopatrzyć się w tabletki z wapniem do rozpuszczania w wodzie – bardzo pomocne w przypadku lekkiej postaci alergii (np. uczulenie na meszki). Dodatkowo dobrą praktyką jest posiadanie w domu przydatnych leków na objawy przeziębienia, które najlepiej przyjmować w jego początkowym stadium. Pamiętaj, aby apteczkę domową przechowywać w zacienionym, chłodnym i suchym miejscu, z dala od dzieci.
Apteczka samochodowa – bezpieczeństwo w podróży
Wyposażenie apteczki samochodowej różni się od zestawu środków medycznych w domu. I chociaż nie jest obowiązkowa w pojazdach osobowych według prawa polskiego, to w wielu krajach Europy, jak Niemcy, Holandia, Austria czy Wielka Brytania, kierowca musi ją mieć. Wybór zawartości apteczki samochodowej nacelowany jest raczej na wypadki komunikacyjne. Jeżeli w podróż chcesz zabrać różnego rodzaju leki bez recepty, noś je ze sobą, np. w torebce – nigdy nie zostawiaj medykamentów w rozgrzanym pojeździe! Wnętrze apteczki do samochodu powinno zawierać następujące środki:
- preparat dezynfekcyjny (np. jodyna lub woda utleniona);
- bandaże;
- opaska elastyczna;
- chusta trójkątna;
- jałowe kompresy z gazy;
- opatrunek indywidualny;
- plastry z opatrunkiem i bez;
- rękawiczki jednorazowe;
- maseczka jednorazowa do sztucznego oddychania;
- koc ratunkowy (z folii termoizolacyjnej);
- nożyczki;
- instrukcja pierwszej pomocy
Pamiętaj, że zestaw środków medycznych do pojazdu ma na celu uratowanie życia poprzez podtrzymanie lub przywrócenie podstawowych funkcji życiowych poszkodowanemu. Dlatego też zadbaj o dobrą jakość produktów wchodzących w jej skład.
Gdzie kupić wyposażenie apteczki?
Wybierając produkty do apteczki, czy to do domowego, czy samochodowego użytku, kieruj się zawsze zdrowym rozsądkiem. Nie gromadź środków niepotrzebnych, które na pewno Ci się nie przydadzą nawet w sytuacji awaryjnej. Kontroluj również daty ważności i regularnie wymieniaj przeterminowane leki. To bardzo ważne – czasem, zamiast pomóc, możesz zaszkodzić sobie lub poszkodowanemu.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić wyposażenie apteczki, odpowiedź jest jedna: w aptece. Unikaj gotowych zestawów dostępnych w supermarketach. W razie wątpliwości dopytaj się farmaceuty o jakość zawartości lub poproś o polecenie najlepszego wyposażenia. Domowe zapasy przydatnych leków i środków pierwszej pomocy najlepiej skompletować samodzielnie, kierując się zapotrzebowaniem w rodzinie, wiekiem czy przewlekłymi dolegliwościami.
Śmiało możesz wykonywać tego rodzaju zakupy w aptekach internetowych, gdzie bez wychodzenia z domu uzupełnisz rezerwy lub od zera przygotujesz zawartość apteczki.