Zazwyczaj zwracamy uwagę na datę ważności leków z troski o swoje zdrowie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że farmaceutyki, które nie nadają się już do użytku, mogą być szkodliwe dla środowiska, a tym samym dla nas wszystkich. Przeczytaj, jak zutylizować przeterminowane leki.
Leki a data przydatności do użycia
W większości domów, prawdopodobnie w Twoim również, znajdują się leki po terminie. Mogą one być szkodliwe nie tylko dla domowników, a zwłaszcza małych dzieci, ale także dla środowiska naturalnego oraz zwierząt. Tak dzieje się wówczas, gdy środki farmaceutyczne wyrzucasz – jak wiele osób – do śmietnika. Pamiętaj, że leki zakupione w aptece po przekroczeniu swojej daty przydatności zalicza się do odpadów niebezpiecznych i nie powinny znaleźć się w odpadach komunalnych czy kanalizacji.
Jak sprawdzić datę ważności leku?
Wszystkie leki dopuszczone do obrotu i dostępne na rynku powinny mieć określoną datę ważności. Informacja ta wskazuje dokładny okres, w którym preparat zakupiony w aptece nadaje się do użytku i jest bezpieczny, oczywiście, jeśli zażywasz go zgodnie z dołączoną do niego ulotką. Data ważności leku znajduje się bezpośrednio na jego opakowaniu (na butelce, tubce maści lub kremu, blistrze z tabletkami itp.). Jeśli produkt jest pakowany dodatkowo w kartonowe opakowanie, to termin ważności na pewno znajduje się także na takim pudełku.
Dlaczego nie wolno wyrzucać przeterminowanych leków do śmieci ani do kanalizacji?
O tym, że nie należy wyrzucać leków do odpadów komunalnych ani kanalizacji wie niewielki odsetek Polaków. Związki chemiczne w nich zawarte mają negatywny wpływ na środowisko, a w konsekwencji – zdrowie zwierząt oraz ludzi. Pogarszają one jakość wody i gleby oraz roślin a ich niszczące działanie trwa przez wiele lat. Pamiętaj więc, aby nigdy nie wyrzucać niezużytych, uszkodzonych lub przeterminowanych leków do śmietnika w domu, ani do kanalizacji. Substancje zawarte w takich środkach wymagają specjalnej utylizacji i unieszkodliwienia. Należy je więc oddzielać od pozostałych rodzajów odpadów.
Jeżeli jeszcze nie przekonałeś się do prawidłowego postępowania z przeterminowanymi lekami, powinieneś wiedzieć o tym, że w niektórych gminach za niewłaściwą utylizację preparatów z apteki mieszkańcom grożą kary pieniężne.
Co zrobić z przeterminowanymi lekami?
Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób odpowiednio zutylizować przeterminowane lekarstwa, masz do wyboru dwie opcje:
- możesz umieścić je w specjalnie oznakowanych pojemnikach w aptekach,
- możesz także skorzystać z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanych w wielu miastach w Polsce.
Pozbycie się przeterminowanych leków, korzystając z jednego z powyżej opisanych sposobów, jest bezpłatne, a przy tym bezpieczne i łatwe. Przygotowując środki do wyrzucenia, nie ma znaczenia czy były one na receptę lub nie ani to, czy dany preparat miał silne lub łagodne działanie. Pamiętaj jednak, aby:
- wyrzucać leki w oryginalnych opakowaniach,
- nie wylewać zawartości lekarstw z butelek lub wyciągać tabletek z blistrów,
- nie wrzucać odpadów niebezpiecznych tj. pęknięty termometr rtęciowy,
- nie wrzucać odpadów innych niż leki.
Pojemniki mają specjalną konstrukcję, zabezpieczającą przed przeciekaniem i wyciągnięciem z niego leków, dzięki czemu są łatwe i bezpieczne w obsłudze. Opróżnianiem ich zawartości i dalszym procesem utylizacji zajmuje się wyspecjalizowana firma. Jeśli masz wątpliwości czy i w jaki sposób umieścić lekarstwa w pojemniku, poproś o pomoc farmaceutów w danej aptece.
Utylizuj leki z rozsądkiem
Lekarstwa, których data ważności już minęła, należy wyrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w aptekach lub w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przeterminowane leki są następnie poddawane procesom bezpiecznej utylizacji przez wykwalifikowane instytucje. Tylko w ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się substancji chemicznych zawartych w lekach do gleby i wody. Unikniesz również ryzyka otrzymania kary za niewłaściwe postępowanie z tego rodzaju odpadami.
Podsumowanie
Pamiętaj, że przeterminowane leki stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Ich nieodpowiednia utylizacja przyczynia się także do degradacji środowiska naturalnego!