Każdy z nas, chociaż raz w życiu, musiał zdezynfekować ranę sobie lub osobie bliskiej. Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości tkanek i pojawi się krew, to jednoznaczny znak, że trzeba przeprowadzić odkażanie. Dlaczego jest to ważne? W jaki sposób wykonać to poprawnie. Jakie środki do dezynfekcji wybrać? Przeczytaj i zdobądź tę wiedzę.
Czym są środki antyseptyczne?
Antyseptyk to środek, który gwarantuje skuteczne odkażanie ran. Jego działanie opiera się na osłabianiu bakterii, które przestają być zdolne do kolonizacji i powodowania stanów zapalnych. Stosuje się go przede wszystkim w dezynfekcji ran po ukąszeniu owadów, urazach mechanicznych, oparzeniach słonecznych, przed i po zastrzykach i pobieraniu krwi, a także przy głębokich zmianach w naskórku. Często zastanawiamy się nad tym, czym zdezynfekować uszkodzoną skórę i czy woda utleniona jest dobrym pomysłem. Co stosować zamiast niej? Czym przemywać rany i dlaczego oczyszczanie jest istotne?
Dlaczego odkażanie ran jest tak ważne?
Uszkodzenie tkanek jest nie tylko bardzo bolesne, ale także może nieść ze sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zarówno w płytkiej, jak i głębokiej ranie panują warunki sprzyjające rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Najczęściej są to bakterie, bytujące m.in. w glebie. Rośnie wówczas ryzyko poważnych zakażeń. Cały proces rozpoczyna się od pojawienia się obrzęku. Z czasem można zaobserwować zaczerwienienie oraz ropną wydzielinę. Jeśli nie odkazi się rany w odpowiednim momencie, może dojść do infekcji uogólnionej. Oznacza to m.in. powiększenie węzłów chłonnych, wysoką gorączkę i osłabienie organizmu. Na tym jednak nie koniec. Brak oczyszczenia miejsca uszkodzenia zwiększa ryzyko rozwoju wścieklizny, tężca, a także zgorzeli gazowej. Są to choroby, które leczy się wyjątkowo długo i niosą ze sobą szereg bardzo nieprzyjemnych objawów.
Substancje aktywne zawarte w środkach odkażających rany zwalczają niebezpieczne drobnoustroje. Warto jednak pamiętać, że zdezynfekowanie to nie wszystko. Konieczne jest także nałożenie na miejsce przerwania ciągłości tkanek jałowego opatrunku.
Sprawdź polecane środki do odkażania ran
Polacy często sięgają po najtańszy sposób, czyli wodę utlenioną. Preparaty antyseptyczne mogą zawierać w składzie także: chlorheksydynę, oktenidynę, spirytus salicylowy, kwas borowy oraz etakrydynę.
Należy mieć na uwadze, że spirytus salicylowy wykorzystywany jest w odkażaniu ran coraz rzadziej. Obecnie częściej przemywa się nim powierzchnie laboratoryjne. Jest to związane z jego silnymi właściwościami drażniącymi, zarówno skórę, jak i błony śluzowe jamy nosowej i gardła. Lepiej nie stosować go na otwarte rany, ponieważ może powodować denaturację białka, co prowadzi często do zaostrzenia dolegliwości bólowych.
Woda utleniona – czy skutecznie odkaża rany?
Nasze babcie i mamy do dezynfekcji ran najczęściej używały wody utlenionej. Najnowsze badania wskazują jednak, że niekoniecznie jest to najlepszy wybór. Okazuje się, że nie ma ona silnych właściwości antybakteryjnych. Co więcej, może utrudniać gojenie się ran i ponadto podrażniać wrażliwą skórę. Charakterystyczna piana, która tworzy się po polaniu rany wodą utlenioną, skutecznie usuwa jednak brud i pozwala pozbyć się martwego naskórka. W związku z tym oznacza to, że nie trzeba z niej całkowicie rezygnować. Może być to pierwszy krok w dalszym odkażaniu.
Pamiętaj o tym, że produkt ten zwykle jest nieprzyjemny w użyciu dla dzieci, ponieważ wywołuje lekkie uczucie szczypania. W szczególności, gdy rana jest świeża.
Szybkie działanie = mniejsze ryzyko infekcji
Bez względu na to, jaki produkt do przemywania ran wybierzesz, pamiętaj, aby odkazić ją tak szybko, jak jest to możliwe. Zmniejszy to ryzyko poważnych infekcji bakteryjnych. Zamiast zwykłej wody utlenionej, możesz z powodzeniem wykorzystać inne środki do dezynfekcji i odkażania ran. Nie kupuj ich w wielkich hipermarketach, kioskach, drogeriach czy na stacjach benzynowych. W tych miejscach mogą być nieodpowiednio przechowywane, co negatywnie wpływa na skuteczność.