Niezależnie od przyczyny kaszel może przybierać różne formy - od mokrego z odrywającą się flegmą, po uporczywe suche kasłanie. Najczęściej występuje jako jeden z głównych objawów sezonowej infekcji, choć czasem bywa objawem groźniejszych chorób. Naturalne sposoby na kaszel stanowią często pierwszą pomoc, gdy zaatakuje ta dolegliwość. Skuteczność domowych środków potwierdzają nasze babcie i mamy - poznaj sprawdzone metody na to, jak szybko wyleczyć kaszel.
Rodzaje kaszlu
Nasz organizm jest doskonale przygotowany na atakujące go drobnoustroje. Jednym z mechanizmów obronnych jest odruch kaszlu. Pojawia się, gdy zakończenia nerwowe w śluzówce górnych dróg oddechowych zostają podrażnione. Następuje wówczas bezwarunkowa reakcja pozbycia się zanieczyszczeń z gardła i płuc. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kaszlu:
- suchy, zwany nieproduktywnym - czasami pojawia się znienacka jako efekt zanieczyszczenia środowiska lub dymu papierosowego. Może mu towarzyszyć nieprzyjemne drapanie w gardle. Zazwyczaj występuje na początku infekcji wirusowej lub bakteryjnej;
- mokry, inaczej produktywny - podczas przeziębienia zwykle jest następstwem kaszlu suchego. Uważa się go za korzystny odruch, ponieważ umożliwia pozbycie się zalegającej wydzieliny z płuc wraz z drobnoustrojami.
Naturalne sposoby na kaszel
Jak się okazuje, wszystko, co najlepsze na kaszel znajduje się w Twojej spiżarni lub lodówce. Często sięgamy od razu po silne leki, zapominając o naturalnych metodach znanych naszym przodkom. Moc roślinnych składników wykorzystywana jest w końcu od lat przez firmy farmaceutyczne!
Nawilżenie powietrza
Suche powietrze powoduje podrażnienie śluzówki górnych dróg oddechowych, a przez to i nasilenie kaszlu. W przypadku zalegającej wydzieliny staje się ona gęsta i trudna do wykrztuszenia. Dlatego podczas choroby pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Wykorzystaj w tym celu ceramiczne nawilżacze na grzejniki, specjalne urządzenia elektryczne lub po prostu zawieś na kaloryferach mokre ręczniki.
Inhalacje
Gdy męczy Cię uporczywy kaszel, zastosuj codzienne inhalacje roztworem soli fizjologicznej. Zabieg polega na wdychaniu maleńkich cząsteczek rozpylonego aerozolu, który wnika do dróg oddechowych, ułatwiając odkrztuszanie. Prawidłowo wykonana nebulizacja powinna trwać około 10-15 minut, a po jej zakończeniu należy dokładnie oklepać plecy. W celu przyspieszenia pojawienie się flegmy i zahamowania duszących odruchów możesz sięgnąć po leki na kaszel suchy w postaci syropów lub tabletek.
Bańki
Kto pamięta tę babciną metodę z dzieciństwa? Obecnie sposób ten znowu zyskuje na popularności zarówno wśród małych pacjentów, jak i dorosłych. Wykorzystanie baniek polega na stymulowaniu mechanizmów obronnych organizmu. Najczęściej stosuje się te bezogniowe (próżniowe), które należy postawić na plecach lub klatce piersiowej. Wykonując zabieg, trzeba pamiętać o ogrzaniu chorego ciepłą kołdrą.
Herbaty przeciwkaszlowe
Zastanawia Cię, jak pozbyć się kaszlu suchego? Pomocne okażą się mieszanki herbaciane z roślinnym składem. Zioła nawilżają śluzówkę i powodują zwiększenie produkcji wydzieliny. Takie działanie wykazuje m.in.:
- tymianek;
- podbiał pospolity;
- prawoślaz pospolity;
- majeranek.
Warto w tym czasie pić także herbatki owocowe bogate w witaminę C z dodatkiem rozgrzewających przypraw oraz miodu.
Warzywa łagodzące kaszel
Po sprawdzone remedia na kaszel zajrzyj do swojego ogródka! Wiele znanych warzyw ma właściwości bakteriobójcze, które dodatkowo łagodzą podrażnienia gardła. Nalezą do nich m.in.: czosnek, cebula czy burak. Możesz z nich przyrządzić domowy syrop. Wystarczy, że zasypiesz wybrane warzywa (lub wszystkie naraz!) cukrem bądź miodem i odstawisz w ciepłe miejsce. Po kilku godzinach otrzymasz zdrowy środek na infekcje. Sięgnij po leki na kaszel mokry, gdy dolegliwość przybiera na sile.
Zadbaj o gardło naturalnymi metodami
Organizm zwykle świetnie radzi sobie z infekcjami. Domowe sposoby na kaszel mają na celu stworzenie warunków do regeneracji ciała i podjęcia walki z drobnoustrojami. Najczęściej wystarczają w pozbyciu się tej dolegliwości. Jeśli jednak objawy utrzymują się ponad tydzień lub przybierają na sile, skontaktuj się z lekarzem i skorzystaj z leków w naszej aptece online. Pamiętaj, by nie powstrzymywać odruchów kaszlu - jest to naturalna obrona organizmu i sposób na usunięcie zarazków.