Elektroniczna recepta to nowoczesne udogodnienie ułatwiające farmaceutom wydawanie leków przepisanych przez lekarza. Skorzystają z niej przede wszystkim pacjenci, dla których nowe rozwiązanie przynosi szereg korzyści. Sprawdź, jak zrealizować e-receptę, jak długo jest ona ważna i czy można dzięki niej nabyć leki w aptece internetowej.
Alternatywa dla „klasyki”
Nowe rozwiązanie technologiczne, czyli e-receptę wprowadzono 8 stycznia 2020 r. w ramach projektu cyfryzacji polskiej służby zdrowia. Celem tych zmian jest usprawnienie pracy aptek, przychodni i innych placówek medycznych. Elektroniczna dyspozycja od lekarza zastąpiła tradycyjny dokument w formie papierowej. Możesz ją zrealizować w dowolnej aptece na podstawie kodu przesłanego automatycznie na Twój adres e-mail lub na telefon komórkowy w wiadomości SMS. Możliwe jest też uzyskanie e-recepty jako wydruku informacyjnego.
Co to jest e-recepta?
To nic innego jak elektroniczna wersja papierowych recept zawierająca wytyczne dotyczące leku zapisanego pacjentowi i jego dawkowania. Od początku 2020 r. lekarze mają obowiązek przepisywania medykamentów właśnie w takiej formie. Tradycyjne recepty mogą być wypisywane wyłącznie w kilku wyjątkowych sytuacjach. Informacje dotyczące nazwy i sposobu przyjmowania leku są przekazywane za pośrednictwem systemu do farmaceuty i Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). E-recepta zapisywana jest też na Internetowym Koncie Pacjenta. Bez wątpienia jest to spore ułatwienie dla wszystkich – zarówno pacjentów, jak i farmaceutów i lekarzy. Umożliwiają zakup leków w dowolnej aptece i jest zawsze czytelne. Nie musisz też martwić się o jej zagubienie, ponieważ e-recepta jest widoczna na Twoim indywidualnym koncie. Warto jednak przypomnieć, że nie daje ona możliwości zakupu leków na receptę w żadnej aptece internetowej. W takim przypadku można jedynie zamówić dany produkt online i odebrać go osobiście u farmaceuty.
Jak zrealizować e-receptę?
Podczas wizyty u lekarza zamiast tradycyjnego „papierka” otrzymasz e-receptę w formie:
- wydruku z 4-cyfrowym kodem kreskowym i PIN-em,
- lub wiadomości SMS,
- lub wiadomości mail.
W aptece musisz okazać wydruk lub e-receptę wysłaną za pośrednictwem poczty internetowej czy też telefonu komórkowego. Po zeskanowaniu kodu farmaceuta wyda Ci niezbędne leki.
Należy dodać, że e-recepta w formie wiadomości e-mail lub SMS wymaga wcześniejszego zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jeśli masz Profil Zaufany, możesz to zrobić poprzez stronę www.pacjent.gov.pl.
Jak długo ważna jest e-recepta?
Standardowo e-recepta ważna jest przez okres 30 dni, ale w niektórych przypadkach przez 7, 120 lub 365 dni. Preskrypcje elektroniczne na antybiotyki mają termin ważności 7 dni, natomiast preparaty immunologiczne trzeba wykupić w ciągu 120 dni. Na realizację pozostałych masz 30 dni. Specjalista może przedłużyć termin ważności recepty do 365 dni – dotyczy to przede wszystkim pacjentów przewlekle chorych, którzy stale muszą przyjmować konkretne leki. Jeśli recepta ma być ważna przez cały rok, lekarz koniecznie musi to na niej zaznaczyć.
Jakie są zalety e-recept?
Wiele osób, szczególnie starszych, dość niechętnie podchodzi do innowacyjnego pomysłu wprowadzenia elektronicznych recept. Okazuje się jednak, że mają one znacznie więcej zalet niż te w papierowej formie. Przede wszystkim nie ma problemów z odczytywaniem pisma lekarza lub niekompletnie wypełnioną receptą. Wszystkie informacje zapisywane są w systemie, dlatego nawet w przypadku zagubienia wydruku pacjent ma do niego dostęp w Internetowym Koncie Pacjenta. Są tam również zawarte wskazania dotyczące dawkowania leku.
E-recepty rozwiązują też problemy związane z przypadkowym wydaniem nieprawidłowego preparatu. Dużym plusem jest możliwość uzyskania takiej dyspozycji bez konieczności wizyty w gabinecie. Lekarz może bowiem wystawić receptę elektroniczną po konsultacji telefonicznej lub e-wizycie. Sporym udogodnieniem dla emerytów i rencistów jest to, że nie muszą oni osobiście realizować swoich e-recept. Może to zrobić inna osoba, pod warunkiem, że okaże w aptece nr PESEL pacjenta.
Podsumowując
Pomimo tego, że e-recepty funkcjonują inaczej niż dotychczasowe formy zaleceń odnośnie do leków, ich realizacja nie jest skomplikowana. Wręcz przeciwnie – to spore ułatwienie pracy dla lekarzy i farmaceutów oraz pacjentów, które ma praktycznie same zalety. Więcej informacji o e-receptach znaleźć można na stronie www.csioz.gov.pl.