Nebulizacje są niezastąpione przy chorobach układu oddechowego. Zaleca się również, by inhalator elektryczny znalazł się w każdej dziecięcej wyprawce. Urządzenie to pozwala na wziewną aplikację leków, ale sprawdzi się także w przypadku przeziębień czy profilaktyki. Zabieg jest bezpieczny oraz bezbolesny, jednak należy pamiętać o kilku zasadach jego przeprowadzania. Sprawdź, co to jest nebulizator i jak go używać.
Inhalacja czy nebulizacja?
Te dwie czynności często mylimy ze sobą, choć istnieje między nimi zasadnicza różnica. Należy pamiętać, że przez inhalację możemy określić zarówno używanie inhalatorów elektrycznych, jak i popularne wdychanie oparów z olejków eterycznych, tzw. parówki. W medycynie i środowisku osób cierpiących na choroby układu oddechowego jak astma czy POChP inhalacja to także korzystanie z niewielkich urządzeń do doraźnej aplikacji leku.
Nebulizacja z kolei dotyczy wyłączenie podawania dawki środka medycznego przez tradycyjne nebulizatory elektryczne. Tego typu urządzenie rozbija płynną postać leku na mgiełkę (aerozol). W ten sposób powstają bardzo drobne kropelki, które w zależności od rozmiaru przenikają przez różne części układu oddechowego: gardło, nos, oskrzela, tchawicę, aż do pęcherzyków płucnych.
Rodzaje inhalatorów elektrycznych
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń. Inhalatory i nebulizatory kupisz m.in. w naszej aptece internetowej. Ze względu na budowę oraz przeznaczenie wyróżnia się trzy rodzaje produktów do nebulizacji.
-
Tłokowy. Inaczej zwany pneumatycznym. Jest najpopularniejszym urządzeniem i jego największymi zaletami są niezawodność oraz uniwersalność. Sprawdzi się w przypadku aplikacji różnych rodzajów leków. Działanie tego nebulizatora jest oparte na pracy kompresora, który wytwarza sprężone powietrze. Niestety do głównej wady należy duża głośność.
-
Ultradźwiękowy. To mniejszy i cichszy odpowiednik inhalatora pneumatycznego. Przetwornica rozpyla cząsteczki leku za pomocą drgań fal ultradźwiękowych. Należy jednak pamiętać, że urządzenie nie nadaje się do wszystkich antybiotyków, ponieważ kompresja może negatywnie wpływać na ich strukturę.
-
Siateczkowy. Łączy w sobie zalety powyższych nebulizatorów, lecz wadą jest wyższa cena. Jak działa taki inhalator? Jego praca polega na „przepychaniu” płynu przez drobną membranę - w ten sposób powstaje aerozol. Siateczkę należy regularnie wymieniać, bo może dochodzić do jej zapychania.
Jak przeprowadzić inhalację - krok po kroku
Niezależnie od tego, który nebulizator wybierzesz, pamiętaj, że jest to urządzenie medyczne i tylko poprawne jego stosowanie gwarantuje poprawę stanu zdrowia. Jak używać inhalatora elektrycznego, aby zabieg był skuteczny?
- Umieść elementy inhalatora na swoim miejscu i podłącz urządzenie do prądu.
- Wlej dawkę leku lub soli fizjologicznej do odpowiedniego pojemnika.
- Przyłóż maseczkę do twarzy i upewnij się, że dobrze przylega - unikniesz w ten sposób straty leku.
- Uruchom urządzenie.
- Oddychaj głęboko nosem (maseczka) lub ustami (ustnik). Inhalacja powinna trwać ok. 10-15 minut w zależności od dawki leku.
- Po zakończeniu zabiegu wyłącz urządzenie, rozmontuj elementy ruchome i umyj je pod bieżącą wodą.
- Przepłucz usta jeśli stosujesz inny środek niż zwykłą sól fizjologiczną.
- Gdy inhalacja ma pomóc w leczeniu kaszlu, po zabiegu należy oklepać plecy pacjenta.
Wskazania i przeciwwskazania do nebulizacji
Lekarze zalecają inhalację inhalatorem w przypadku zwykłych przeziębień, nieżytu nosa oraz kaszlu, a także w leczeniu poważniejszych chorób układu oddechowego, takich jak:
- zapalenie oskrzeli;
- astma;
- POChP;
- mukowiscydoza;
- zapalenie zatok;
- rozedma płuc;
- zespół nieruchomych rzęsek.
Przeciwwskazaniem do nebulizacji jest ciężka niewydolność serca, krwotoki, niewydolność oddechowa, a także niektóre nowotwory. Profilaktyczna inhalacja z wykorzystaniem soli fizjologicznej jest bezpieczna dla większości pacjentów, ale przed użyciem leków należy skonsultować się z lekarzem.
Weź oddech pełną piersią
Wiedząc już, czym jest nebulizator oraz jak go używać, możesz rozważyć kupno tego urządzenia dla siebie oraz swojej rodziny. Bez wątpienia przyda się on w domu, w którym są małe dzieci lub osoby często chorujące na infekcje górnych dróg oddechowych. Łatwa obsługa oraz szybkie przeprowadzanie zabiegu to główne zalety dostępnych na rynku inhalatorów elektrycznych. Dobrej jakości urządzenia znajdziesz w aptece.