Wiele kobiet po porodzie zacznie karmić dziecko piersią. I chociaż jest to naturalna czynność, wcale nie jest to takie proste. Nawet jeśli nie występują przeciwwskazania medyczne, to u niektórych świeżo upieczonych mam mogą pojawić się trudności. Sprawdź, jakie są sposoby na laktację oraz jakimi ziołami warto się wspomagać po porodzie, żeby zapewnić sobie komfort.
Karmienie naturalne bywa wyzwaniem
Chociaż, zalecaną przez ekspertów metodą żywienia noworodka jest karmienie piersią, nie zawsze jest taka możliwość. Wiele mam, decydując się na naturalne rozwiązania, obserwuje u siebie problemy z laktacją, chociaż ich ogólny stan zdrowia jest zadowalający.
Może mieć na to wpływ wiele czynników, między innymi:
-
rzadkie lub krótkie sesje karmienia,
-
poród metodą cesarskiego cięcia,
-
stres w ciąży, jak i po narodzinach dziecka,
-
blokady psychiczne, w tym lęki,
-
nieodpowiednia dieta,
-
rodzenie przed planowanym terminem,
-
niemowlę ssie za mało pokarmu,
-
nieustępliwe przestrzeganie harmonogramu karmienia.
W takim wypadku warto spróbować kilku metod, które mogą poprawić sytuację – karmienie piersią bywa trudne, ale w wielu przypadkach jest możliwe do wypracowania.
Sposoby, które mogą ułatwić karmienie piersią
Mamy często zastanawiają się jak zacząć karmienie piersią. Na początku powinna pomóc położna. Jeśli obawiasz się, że produkujesz za niewystarczającą ilość pokarmu albo martwisz się, że dziecko je za mało to warto skorzystać z możliwości, jakie są dostępne na rynku i znaleźć odpowiedz, bo stres wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie młodej mamy. Dobrym rozwiązaniem jest np. stosowanie specjalnych mieszanek ziół na laktacje czy spotkanie z konsultantem.
Zioła wspomagające laktację
Wśród polecanych naturalnych sposobów na kamienie piersią pojawia się spożywanie smacznych i zdrowych naparów ziołowych. Tak przygotowane napoje powinno się spożywać regularnie. Najczęściej stosowane zioła na laktację to m.in.:
-
kminek,
-
chmiel zwyczajny,
-
prawoślaz lekarski,
-
kozieradka,
-
koper włoski i ogrodowy,
-
pokrzywa,
-
biedrzeniec anyż.
Dobrym rozwiązaniem są gotowe mieszanki, w formie herbat czy kapsułek, które mają odpowiednio skonstruowany skład, a rośliny użyte są w najlepszych proporcjach.
Laktator – pomocnik młodej mamy
Wsparciem dla kobiet jest też laktator, czyli urządzenie przeznaczone do odciągania mleka. Poprzez imitację czynności ssania noworodka, gruczoły mleczne otrzymują sygnał o zwiększonym zapotrzebowaniu i często zaczynają produkować więcej mleka. Najkorzystniej odciągać do godziny po karmieniu, ale warto to też robić, kiedy mleko się zbierze, również w nocy. Z biegiem czasu, ilość produkowanego pokarmu będzie coraz lepsza.
Częste przystawianie dziecka do piersi
Zdaniem ekspertów, a przede wszystkim wielu doświadczonych mam i babć najlepszym sposobem na poprawienie procesu laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi, kiedy tylko niemowlę ma na to ochotę. Na początku to może być nawet co dwie godziny, uzależnione jest to między innymi od zapotrzebowania pociechy, ilości przyjmowanego pokarmu podczas sesji, a nawet pory roku (w trakcie upałów, dziecko może potrzebować więcej mleka). Karmienie na żądanie sprawia, że gruczoły zaczynają produktów więcej mleka, bo częściej jest ono pobieranie – to naturalna reakcja organizmu na zwiększające się potrzeby.
Pomoc konsultanta laktacyjnego
Jeśli masz wątpliwości czy prawidłowo karmisz piersią, to warto skorzystać z pomocy specjalisty, który udzieli odpowiedniego wsparcia. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta u konsultanta laktacyjnego. Jego zadaniem jest obserwowanie, jak przebiega proces żywienia, a następnie udzielenie rad i wyjaśnień. Czasem sprawdzają się takie proste sposoby, jak zmiana pozycji czy zwrócenie uwagi jak dziecko chwyta sutek.
Karmienie piersią nie musi być trudne!
Stosując naturalne sposoby i dbając o swoje zdrowie oraz komfort psychiczny, mamy mogą poprawić swoją laktację i zacząć karmić piersią bez obaw o niedożywienie dziecka. Oprócz konsultacji ze specjalistą, stosowania laktatora czy picia ziół warto skupić na takich prostych metodach, jak częste przytulanie pociechy czy wspólne drzemki. Bliskość korzystnie wpływa na produkcje mleka. Najważniejsze, by dać sobie czas – to proces, do którego musi się przystosować matka, jej organizm i dziecko. Choć cała sytuacja jest wymagająca, warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli szukasz ziołowych mieszanek czy akcesoriów ułatwiających naturalne karmienie, zapraszamy na stronę Apteki Corax – mamy asortyment dla przyszłych i świeżo upieczonych mam.