Odczuwanie dyskomfortu w przewodzie pokarmowym, w tym zgagi czy nudności w ustach albo pojawienie się wzdęć, może być spowodowane niestrawnością (dyspepsją). Na rynku dostępne są różnego rodzaju leki, które mogą pomóc uporać się z dolegliwością. Wśród popularnych metod radzenia sobie z nieprzyjemnym dyskomfortem są też domowe sposoby oparte na stosowaniu zdrowych ziół. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby pozbyć się zaburzeń układu trawiennego i zapewnić sobie lepsze samopoczucie.
Najczęstsze przyczyny niestrawności
Problemy układu pokarmowego dotyczą wielu osób, niezależnie od płci czy wieku. Niestrawność ma różne objawy, najczęściej są to:
-
wzdęcia,
-
problemy z wypróżnianiem (biegunki)
-
nudności, wymioty,
-
zgaga i pieczenie w żołądku,
-
nieuzasadnione uczucie przejedzenia,
-
dziwny posmak w ustach,
-
czkawka,
-
brak apetytu.
Jednodniowa niedyspozycja może być spowodowana trudnościami w strawieniu spożytego posiłku, wtedy poleca się korzystanie z naturalnych sposób, ale jeśli symptomy nawracają albo utrzymują się przez kilka dni, a nawet tygodni to konieczne jest udanie się do specjalisty w celu przeprowadzenia badań kontrolnych.
Dyspepsja może być związana z występowaniem innych chorób albo pojawiać się jako samodzielna dolegliwość. Bardzo zróżnicowane objawy mogą nasilać się przez długi czas i pojawiać się jako odpowiedź na różnego rodzaju czynniki np. zjedzenie ciężkostrawnego posiłku albo towarzyszyć niektórym czynnościom np. nałogom.
Wśród przyczyn występowania dyspepsji są:
-
spożywanie alkoholu i palenie papierosów,
-
cukrzycę,
-
choroby układu pokarmowego, w tym: wrzody żołądka i dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna,
-
zapalenie wątroby/trzustki/żołądka,
-
złą dietę,
-
przyjmowanie leków,
-
obecność bakterii Helicobacter pylori,
-
problemy z tarczycą,
-
ciążę.
Co wybrać, aby pozbyć się dyskomfortu?
Osoby, u których występuje problem, najczęściej decydują się na skorzystanie z naturalnych sposobów albo próbują suplementów czy leków dostępnych na rynku. Usuwanie nieprzyjemnych objawów z wykorzystaniem farmakologii bezpiecznie jest skonsultować z lekarzem, który pomoże ustalić przyczynę problemu. Często wystarczy zmiana diety i wprowadzenie kuracji ziołowej, żeby zauważyć poprawę.
Naturalne napary na niestrawność
Dobrym i polecanym rozwiązaniem są naturalne sposoby na wzdęcia i niestrawność. Zioła są ogólnodostępne i proste w przygotowaniu. Napar wystarczy zalać ciepłą wodą i odczekać aż się zaparzy, a następnie pić regularnie. Pamiętaj, unikaj gorących napoi – mogą wzmagać stan zapalny. Domową apteczkę warto uzupełnić o:
-
mięte – poprawia perystaltykę jelit i korzystnie wpływa na produkowanie soku żołądkowego, nie jest natomiast polecana, jeśli występuje refluks czy silne kurcze żołądka, bo może potęgować objawy,
-
dziurawiec – reguluje proces wydzielania kwasów, działa rozkurczająco i przeciwzapalnie. Nie zaleca się stosowaniu naparu, jeśli w planach jest przebywanie na słońcu (może prowadzić do oparzeń słonecznych),
-
szałwie – ma działanie łagodzące i przeciwzapalne, sprawdza się przy wrzodach żołądka i dwunastnicy,
-
rumianek – zmniejsza ból i stan zapalny, działa spazmolistycznie; to dobry sposób na wzdęcia, kolki i biegunki,
-
kminek – usprawnia działanie układu trawiennego, łagodzi wzdęcia, stany zapalne i ból.
Specyfiki z apteki, które pomogą zwalczyć niestrawność
Wśród dostępnych na rynku produktów, które pomagają niwelować objawy niestrawności czy wzdęcia oprócz naturalnych sposobów w aptekach są również różnego rodzaju suplementy. O poradę w zakresie ich przyjmowania można też pytać farmaceutów. Skład niektórych suplementów, a także leków oparty jest na mieszankach ziół, które da się kupić w formie suszu, żeby samodzielnie przygotować z nich zdrowy napar.
W wypadku utrzymujących się objawów stosowanie suplementów warto konsultować z lekarzem, który dopasuje konkretne rozwiązanie indywidualnie do problemu.
Wybieraj sprawdzone, bezpieczne metody walki z dyskomfortem trawiennym!
Problemy z niestrawnością mogą dotknąć każdego, ale ważne, żeby nie bagatelizować objawów i udać się na konsultacje do lekarza. W celu złagodzenia symptomów warto postawić na naturalne i bezpieczne metody jak napary z mięty, rumianku, czy żucie kminku.
Osoby odczuwające dyskomfort, mogą spróbować zmienić dietę na bardziej lekkostrawną i skupić się na szukaniu przyczyny wystąpienia problemu, a nie na wyłącznym łagodzeniu objawów. Leki na niestrawność warto stosować w ostateczności. Na stronie Apteki Corax znajdziesz ziołowe susze i suplementy, którymi można uzupełnić domową apteczce. Zapraszamy!