Jednym z coraz powszechniejszych problemów zdrowotnych jest niewydolność żylna kończyn dolnych. Choroba ta dotyka przede wszystkim osoby wykonujące pracę zawodową w pozycji stojącej i siedzącej, ale nie tylko. Część chorych nie podejmuje żadnych kroków do momentu wystąpienia pierwszych symptomów schorzenia. Jakie są objawy przewlekłej niewydolności żylnej i jak przebiega leczenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o najczęściej występującym zespole chorobowym w obrębie kończyn dolnych.
Jakie są przyczyny niewydolności żylnej?
Uznawana za chorobę cywilizacyjną niewydolność żylna powstaje stopniowo. Prawidłowo funkcjonujące zastawki odgrywające ważną rolę w układzie krwionośnym sprawiają, że krew płynie tylko w kierunku serca. Kiedy ich praca zostanie zaburzona, wówczas krew cofa się i zalega w żyłach, powodując ich rozciąganie. Częstość występowania tego zaburzenia rośnie wraz z wiekiem. W porównaniu z mężczyznami na żylaki znacznie częściej zapadają kobiety. Wiąże się to między innymi z przebytymi porodami oraz niekorzystnym wpływem żeńskich hormonów na mięśniówkę naczyń krwionośnych.
Pozostałe przyczyny niewydolności żylnej kończyn dolnych to:
Jakie wyróżnia się stopnie niewydolności żylnej?
W zależności od zaawansowania zmian chorobowych wyróżnia się różne stopnie, jakie może przyjmować niewydolność żylna. Pierwsze stadium to lekka postać choroby, która daje o sobie znać śladowym uwypukleniem żył. W drugiej fazie objawy są już bardziej dokuczliwe – pojawiają się żylaki, obrzęki i przebarwienia wokół kostek. W trzecim stopniu opuchnięte tkanki stają się coraz twardsze, opuchlizna rzadko schodzi, a żylaki są już bardzo rozległe.
Typowe objawy przewlekłej niewydolności żylnej
Zanim dowiesz się, jak wygląda leczenie podstępnej choroby, jaką jest niewydolność żylna, przyjrzymy się bliżej jej symptomom. Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej bardzo często są lekceważone. W początkowej fazie pojawia się tzw. uczucie ciężkich nóg, które jest odczuwane zwłaszcza pod koniec dnia. Wraz z upływem czasu dochodzą:
-
tępe, piekące bóle w obrębie kończyn dolnych,
-
mrowienie i drętwienie łydek,
-
obrzęki w okolicy kostek,
-
poszerzone naczynia włosowate.
Jakie leki stosuje się u pacjentów z niewydolnością żylną?
Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie niewydolności żylnej pozwala uniknąć niebezpiecznych powikłań. Jednym z nich jest zakrzepica żył głębokich, która w skrajnym przypadku może prowadzić nawet do zgonu chorego. Terapia jest uzależniona przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian chorobowych. U pacjentów z żylakami najczęściej stosuje się preparaty o działaniu ochronnym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Mogą to być produkty naturalne z wyciągami roślinnymi takie jak np. kapsułki Cyclo 3 Fort z wyciągiem z ruszczyka kolczastego.
Dobre efekty przynoszą też środki na bazie wapnia dobezylanu jednowodnego, które usprawniają krążenie żylne oraz uszczelniają naczynia układu limfatycznego. Przykładem takiego produktu są tabletki Rostil. Ponadto pacjentom, u jakich została zdiagnozowana niewydolność żylna kończyn dolnych, przepisuje się leki z kwasem acetylosalicylowym, który hamuje zlepianie płytek krwi. Najbardziej znanym preparatem do stosowania w chorobach grożących powstaniem zakrzepów i zatorów jest lek Acard.
Popraw kondycję układu krążenia już dziś!
By uniknąć puchnięcia nóg, bólu oraz żylaków, warto postawić na działania profilaktyczne. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową wagę. Otyłość powoduje wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych i zwiększa ryzyko zastoju krwi. Do codziennej diety warto włączyć produkty, które wykazują działanie wzmacniające, uszczelniające i przeciwzakrzepowe. Pomocne są też preparaty wspomagające układ krążenia, których szeroki wybór oferuje między innymi apteka internetowa Corax. Suplementy z naturalnymi wyciągami, witaminami i minerałami poprawiają napięcie żył, normalizują przepuszczalność oraz wspomagają ich prawidłowe funkcjonowanie.