Bóle pleców stały się chorobą cywilizacyjną, na którą uskarża się duży odsetek społeczeństwa. Dlaczego? Za mało się ruszamy, a kręgosłup częściej bywa przeciążany i nadwyrężany. Jak zwalczyć uciążliwy ból kręgosłupa? Wypróbuj nasze sprawdzone sposoby – zapraszamy do inspirującej lektury!
Dokucza Ci ból kręgosłupa? Działaj!
Na bóle kręgosłupa skarży się blisko 80 procent Polaków. Spora część tych dolegliwości spowodowana jest przez siedzący tryb życia oraz nadwagę. Wystarczy, że codziennie spędzasz kilka godzin w nienaturalnej pozycji za biurkiem czy przed komputerem, a do tego śpisz w niewygodnym łóżku. Najwyższa pora to zmienić! Zacznij się więcej ruszać i zadbaj o higienę pracy oraz snu.
Patenty na to, jak pozbyć się uciążliwego bólu kręgosłupa
Wiele dolegliwości bólowych kręgosłupa fundujemy sobie sami. Niekiedy wystarczy, np.:
- zmienić materac w łóżku,
- zmienić pozycję podczas pracy przy biurku,
- właściwie dobrać stanik i odpowiednie buty,
- w trakcie dnia wykonać kilka ćwiczeń.
Gdy to nie pomaga, na ból kręgosłupa warto zastosować, m.in., ciepłą kąpiel, gorące lub zimne okłady czy też maści oraz żele przeciwbólowe.
Lekkie rozciąganie
Dobrym sposobem na bolący kręgosłup są lekkie treningi. Musisz wzmocnić mięśnie pleców i brzucha. Nie wykonuj tylko gwałtownych skrętów i skłonów tułowia – mogą powodować jeszcze większy ból.
Istnieje kilkanaście ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu. Wystarczy wygospodarować na nie chociaż 15 minut dziennie. Przy zmęczonym, przeciążonym kręgosłupie najlepiej sprawdzi się gimnastyka, którą zrobisz, leżąc na plecach. Przykładowo:
- kładziesz dłonie wzdłuż ciała, a unosisz głowę i barki dociskając jednocześnie plecy do podłogi,
- równocześnie podnosisz głowę i na przemian raz prawą raz lewą nogę zgiętą w kolanie,
- leżąc na wznak, przenosisz zgiętą prawą nogę i dotykasz kolanem do podłogi po lewej stronie ciała – potem zrób to samo ćwiczenie drugą nogą.
Rozciąganie wykonuj powoli – bez gwałtownych ruchów.
Odpowiednia pozycja leżąca lub siedząca
Układając się do snu, spróbuj przyjmować pozycję embrionalną – na boku z lekko ugiętymi nogami. Ona najbardziej odpowiada kręgosłupowi. Nie sypiaj wysoko, bo wtedy Twoja głowa jest przyciągnięta do klatki piersiowej. Może to doprowadzić do zwyrodnień w odcinku szyjnym. Leżenie zupełnie na płasko również nie jest zalecane.
Oparcie krzesła powinno być lekko wybrzuszone na wysokości odcinka lędźwiowego i lekko wklęsłe na wysokości kręgów piersiowych. Zadbaj, aby fotel był:
- regulowany,
- ustawiony tak, aby całe stopy stały swobodnie na podłodze,
- dostawiony do biurka, aby nie musieć się pochylać w stronę komputera.
Ekran monitora ustaw w ten sposób, żeby patrzeć prosto na niego. Co jakiś czas wstań od biurka i się nieco rozruszaj.
Suplementy, które uśmierzą ból
Co stosować na bolący kręgosłup? Najlepiej poradź się farmaceuty. W każdej aptece znajdziesz:
-
kapsułki – wspomagają przy bólach reumatycznych, stawów i mięśni. Mają one w swoim składzie, m.in. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen czy naproksen. Oprócz działania przeciwbólowego zmniejszają stan zapalny i obrzęki,
- saszetki z kwasem acetylosalicylowym, który działa przeciwbólowo,
- plastry – stosowane przy bólach kostno-stawowych, a także pleców i mięśni,
- żele i kremy – do wcierania w skórę przy stanach zapalnych okołostawowych, przy bólach pleców i obrzękach.
Zawsze stosuj się do zaleceń podanych w ulotce. Pamiętaj, że domowa kuracja nie powinna trwać dłużej niż 5 dni. Jeśli nie przyniesie efektu, szukaj pomocy u specjalisty.
Wizyta u fizjoterapeuty
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad na temat:
- dolegliwości bólowych,
- problemów z ruchem,
- historii ewentualnych chorób.
Sprawdzi także ruchomość stawów, bolące miejsca i oceni wzrokowo stan zaawansowania choroby. W razie potrzeby sprawdzi też odruchy oraz czucie. Pomoże to postawić wstępną diagnozę i zastosować właściwe leczenie. Ważne jest, aby pracę terapeuty połączyć z ćwiczeniami w domu. Tylko wtedy można osiągnąć dobre rezultaty i zniwelować bóle kręgosłupa. Na pewno poczujesz się lepiej.
Nie lekceważ bólu kręgosłupa
Coraz więcej Polaków prowadzi siedzący tryb życia, a wady postawy i wszelkiego typu zwyrodnieni stanowią powszechny problem społeczny. Zadbaj o właściwą higienę pracy i wykonuj codziennie proste ćwiczenia rozciągające. To najlepsza profilaktyka. A co stosować na silny ból kręgosłupa, jak go zwalczyć? W tym pomogą Ci preparaty, które znajdziesz w naszej aptece. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy łagodzić objawów, najlepiej znaleźć przyczynę bólu. Dlatego, jeśli utrzymuje się on przez dłuższy czas, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.