Znamy je z reklam i z poleceń farmaceutów. Leki przeciwbólowe bez recepty są nieodłącznym elementem każdej domowej apteczki. Czy wiesz, co mają w składzie? Zanim znowu sięgniesz po któryś z popularnych preparatów, sprawdź, jak poszczególne substancje oddziałują na Twój organizm. Z artykułu dowiesz się, po które środki na ból sięgać w przypadku dolegliwości o różnym nasileniu, oraz jakie są ich przeciwwskazania.
Rodzaje leków przeciwbólowych bez recepty
Dostępne na rynku środki na ból bez recepty są jednymi z najczęściej kupowanych produktów aptecznych przez Polaków. Ich głównym zadaniem jest wywołanie analgezji, czyli znieczulenia. Zazwyczaj dotyczą one dolegliwości słabych lub umiarkowanych, takich jak migreny, bóle mięśni, zębów, towarzyszące menstruacji oraz innego rodzaju. Analgetyki mogą występować w różnej formie, którą zawsze powinieneś dostosowywać w zależności od źródła i miejsca bólu. W aptekach dostępne są m.in.: kapsułki, tabletki do rozpuszczania, maści, czopki czy plastry.
Oprócz działania przeciwbólowego tego rodzaju środki często łagodzą przy okazji stany zapalne, co poszerza ich właściwości oraz możliwości stosowania. Jednak za to, jak wpływa dany lek, odpowiada substancja czynna wywołująca główny efekt terapeutyczny. Do najpopularniejszych z nich należą:
- paracetamol,
- ibuprofen,
- kwas acetylosalicylowy.
Często firmy farmaceutyczne stosują nazwy tych substancji jako określenia handlowe leków.
Leki z paracetamolem
Popularna substancja, jaką jest paracetamol, znana jest na świecie już od dziesiątek lat. Pełni funkcję głównie środka przeciwbólowego oraz przeciwgorączkowego, aktywnie działając w układzie nerwowym. Ponieważ nie wpływa na krzepliwość krwi, może być bezpiecznie stosowany w połączeniu z innymi lekami, które mają tę właściwość.
Paracetamol często występuje w składzie złożonych leków na przeziębienia i grypę, które oprócz łagodzenia dolegliwości bólowych, zmniejszają objawy obrzęku i przekrwienia śluzówki (odpowiadają za to tzw. sympatykomimetyki). Chociaż w przeciwieństwie do pozostałych substancji, paracetamol wykazuje mniej skutków ubocznych i mogą go stosować nawet dzieci i kobiety w ciąży, nie należy przekraczać zalecanej dawki. Nadmiar środka może negatywnie wpłynąć na pracę wątroby. Najwyższe stężenie substancji osiągane jest po 30 minutach od spożycia.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Kategoria leków NLPZ to osobny dział środków przeciwbólowych bez recepty. To, co je wyróżnia spośród innych produktów, to dodatkowa właściwość przeciwzapalna. Ich działanie opiera się na zahamowaniu enzymu cyklooksygenazy, a w konsekwencji uśmierzaniu dolegliwości bólowych oraz zmniejszaniu gorączki i obrzęku. Ta „potrójna” aktywność zyskała dużą popularność wśród konsumentów i leki NLPZ są dziś tymi, po które sięgamy najczęściej.
Wiele zależy od substancji aktywnej zawartej z niesteroidowych lekach przeciwzapalnych. Znany Ci zapewne z nazwy ibuprofen jest jedną z nich. Stosuje się go w przypadku bólów o słabym i umiarkowanym nasileniu, w tym w reumatoidalnym zapaleniu stawów i nerwobólach. Najwyższe stężenie substancji osiągane jest po 1-2 godzinach od spożycia. Dodatkowo ibuprofen ma właściwości przeciwzakrzepowe, dlatego osoby z częstymi krwotokami nie powinny go stosować bez konsultacji z lekarzem.
Podobne działanie hamujące krzepliwość ma kwas acetylosalicylowy, znany szerzej jako aspiryna. Po tę pochodną kwasu salicylowego często sięgają osoby z umiarkowanymi bólami, gorączką czy objawami grypy. Badania nad tą substancją pozwalają przypuszczać, że jej regularne stosowanie może zmniejszyć ryzyko nowotworów czy ataków serca. Ponadto, aplikowana zewnętrznie, skutecznie wpływa na wygląd skóry w przypadku trądziku i tłustej cery.
Wybieraj mądrze leki przeciwbólowe
Duża dostępność leków przeciwbólowych bez recepty daje konsumentom możliwość samodzielnego wyboru odpowiedniego środka. Zanim jednak sięgniesz po któryś z nich, skonsultuj się z lekarzem lub skorzystaj z pomocy farmaceuty, nawet jeśli robisz zakupy w aptece internetowej. Mimo że leki są wydawane bez polecenia specjalisty i szybko przynoszą ulgę, przyjmuj je rozważnie. Pamiętaj, że tabletka złagodzi jedynie symptomy, a nie usunie przyczynę dolegliwości. W przypadku nawracających stanów chorobowych udaj się po profesjonalną opinię do lekarza.