Ból gardła i kaszel to nieprzyjemne objawy towarzyszące zazwyczaj przeziębieniu czy grypie. Niezastąpionym środkiem farmaceutycznym na takie dolegliwości jest skuteczny syrop prawoślazowy. Ten roślinny lek łagodzi stan zapalny gardła i kaszel. Jego głównym składnikiem jest macerat z korzenia prawoślazu lekarskiego. Przeczytaj, na co stosować ten preparat, jakie są wskazania i środki ostrożności związane z jego przyjmowaniem.
Preparat ten jest ziołowym produktem leczniczym, który można zakupić bez recepty w każdej aptece. Stosuje się go do leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem. Przynosi ulgę w przypadku:
- suchego kaszlu;
- bólu gardła i krtani;
- podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła;
- chrypki;
- anginy;
- nieżytu oskrzeli i przełyku;
- zalegającej wydzieliny oskrzelowej.
Korzeń prawoślazu lekarskiego – główny składnik syropu – wytwarza charakterystyczny śluz o działaniu ochronnym. Powleka on błony śluzowe jamy ustnej i gardła, działa też nawilżająco i przeciwzapalnie. Często towarzyszą mu takie związki jak kwas benzoesowy, sacharoza i etanol. Syrop prawoślazowy dostępny jest w opakowaniach o pojemnościach 125 ml i 350 ml.
Dawkowanie syropu prawoślazowego
Zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, syrop prawoślazowy przyjmuje się, podobnie jak inne tego typu preparaty, wyłącznie doustnie. Lek ten należy stosować w następujący sposób:
- dzieci od 3 do 6 lat: 2,5-5 ml, 3 razy na dobę;
- dzieci od 6 do 12 lat: 5-10 ml, 3-4 razy na dobę;
- dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10-15 ml, 3-4 razy na dobę.
Przy czym nie wolno przekraczać zalecanych porcji do spożycia w ciągu dnia. Każdorazowo należy zapoznać się z informacjami podanymi na ulotce dołączonej do opakowania produktu. Poszczególne preparaty różnią się bowiem zawartością etanolu. Również wiek, od którego można podać lek, zależy od konkretnego producenta. Istnieją także syropy prawoślazowe zawierające substancję czynną o nazwie efedryna, które przeznaczone są wyłącznie dla dorosłych.
Syrop prawoślazowy – przeciwwskazania i środki ostrożności
Nie przyjmuj syropu prawoślazowego, jeśli jesteś uczulony na jakikolwiek składnik tego leku. Ponadto, ze względu na obecność kwasu benzoesowego, nie zaleca się go osobom, które chorują na astmę oskrzelową. Preparat zawiera także sacharozę, więc w przypadku, gdy cierpisz na nietolerancję cukrów – skonsultuj się wcześniej z lekarzem specjalistą. Unikaj syropu prawoślazowego, jeśli stwierdzono u Ciebie choroby wątroby, padaczkę lub gdy zmagasz się z alkoholizmem.
Dotychczas nie odnotowano skutków ubocznych po zażyciu tego leku. Jednak w razie wystąpienia gorączki, uczucia duszności, czy ropnej wydzieliny z dróg oddechowych podczas przyjmowania syropu, jak najszybciej zasięgnij pomocy medycznej. Podobnie, jeśli pojawią się inne działania niepożądane, poinformuj o tym lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu. Syrop prawoślazowy przechowuj w szczelnie zamkniętym opakowaniu z dala od światła, w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz w temperaturze nie wyższej niż 25ºC.
Syrop prawoślazowy a ciąża
Przyjmowanie syropu prawoślazowego przez kobiety w ciąży nie jest zalecane. Do tej pory nie udowodniono, że lek ten jest całkowicie bezpieczny dla płodu. Pamiętaj też, że preparat zawiera etanol (alkohol), co jest wystarczającym argumentem, aby nie zażywać tego syropu na kaszel w czasie ciąży. Podobnie jest w przypadku kobiet karmiących piersią, co również wynika z braku informacji potwierdzających bezpieczeństwo dziecka.
Podsumowanie
Popularny syrop z prawoślazu jest roślinnym lekiem wydawanym bez recepty. Dostępny jest w większości aptek stacjonarnych i internetowych, w korzystnej cenie. Przynosi ulgę przede wszystkim w przypadku suchego kaszlu, który zwykle towarzyszy przeziębieniom. Stosowany zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce jest bezpieczny nawet dla dzieci i najczęściej nie wywołuje działań niepożądanych. Jednak w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zażyciu tego preparatu, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.