Zastanawiasz się, który tran będzie najlepszy dla dorosłych, a jaki dla dzieci? Czy korzystniejszy będzie produkt w płynie, czy tabletki? Zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym przedstawiamy wszystkie korzyści płynące z przyjmowania tranu i podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu. Zapraszamy do lektury!
Czym jest tran?
Zmagasz się z nawracającymi infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym? Wyposaż swoją domową apteczkę w tran do picia lub w postaci kapsułek. Ten cenny olej z ryb dorszowatych lub samego dorsza jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), czyli kwasów z grupy omega-3: eikozapentaenowego (EPA) oraz dokozaheksaenowego (DHA). Na tym jednak nie koniec. Dobrej jakości tran zawiera w składzie jeszcze witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E.
Jakie właściwości ma tran?
To, co najcenniejsze w tranie to nienasycone kwasy tłuszczowe. Liczne badania naukowe wykazały, że związki te wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Powinny znaleźć się w diecie kobiet spodziewających się dziecka, ponieważ DHA i EPA wpływają na rozwój mózgu płodu już od pierwszych tygodni jego życia. Kwasy omega-3 wzmacniają układ immunologiczny, poprawiają narząd wzroku, stan układu sercowo-naczyniowego, a także zmniejszają stany zapalne występujące w obszarze organizmu.
Ponadto trany i oleje rybne dzięki zawartości witaminy D wykazują dobroczynny wpływ na układ kostno-szkieletowy i reguluje stany emocjonalne. Witamina A znana jest jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów, co oznacza, że pozwala pozbyć się wolnych rodników powodujących zmiany na poziomie komórkowym. Co więcej, wzmacnia funkcje naskórka i przyspiesza jego regenerację. Witamina E z kolei zapobiega rozwojowi miażdżycy, działa przeciwzakrzepowo i jest korzystna dla serca i naczyń.
Nie sposób nie wspomnieć o tym, że tran zalecany jest także w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi skutki ubytków kostnych (osteoporozy) i atrofii skóry.
Co lepsze – płyn czy tabletki? Jak wybrać tran?
Stojąc przed wyborem tranu odpowiedniej marki, należy kierować się przede wszystkim składem ilościowym i jakościowym. Postać (np. płyn, kapsułki, tabletki, żelki) powinna być dopasowana indywidualnie. Sięgnij po to, co odpowiada Ci najbardziej. W przypadku dzieci lepiej sprawdzi się tran w formie żelkowych misiów. Ich aplikacja będzie dla malucha znacznie przyjemniejsza. Tran w płynie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z przełykaniem, np. seniorów.
Patrząc na skład tranu, upewnij się, że nie posiada on sztucznych barwników ani niebezpiecznych dla zdrowia konserwantów. Wybieraj produkty opatrzone odpowiednimi certyfikatami. Tylko wtedy zyskujesz pewność bezpieczeństwa i skuteczności. Pamiętaj o tym, aby nie przekraczać dziennej zalecanej dawki płynu lub tabletek. Sprawdź, czy produkt zawiera w sobie olej z dorsza, czy też różnych gatunków ryb. Na rynku dostępne są także trany z wątroby rekina oraz preparaty z innych ryb, często nienazwanych. Uważaj zatem na te drugie, a w razie wątpliwości poproś o opinię farmaceutę.
Pamiętaj o tym, że tran musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Opakowanie trzymaj z dala od promieniowania słonecznego i wysokich temperatur. Warto wybierać produkty w szklanych i ciemnych buteleczkach, ponieważ zawartość jest wówczas chroniona przed utlenianiem. Suplementy diety zawsze kupuj w aptece. Są one dostępne na stacjach benzynowych, w wielkopowierzchniowych marketach czy drogeriach, jednak w tych miejscach mogą być magazynowane w warunkach niedopasowanych do wymagań producenta.
Tran = lepsza odporność
Dobrej jakości tran warto spożywać systematycznie, a nie tylko w okresie wzmożonego ryzyka infekcji. Tym bardziej że w naszej szerokości geograficznej nie ma tradycji jedzenia dużej ilości wysokogatunkowych, tłustych ryb. W ten sposób dostarczymy do organizmu cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, w tym przede wszystkim D, której niedobór jest odczuwany głównie jesienią i zimą.