Twoja pociecha rzadko się wypróżnia, a podczas wizyt w toalecie skarży się na bóle brzucha, krzywi się i niekiedy płacze? Może dokuczają mu zaburzenia jelitowe, często spowodowane nieodpowiednio dobraną dietą? Jak pomóc dziecku, które zmaga się z zaparciami? Jak pomóc takiemu dziecku? Podpowiadamy – sprawdź!
Zaparcia – problem, który często dotyka najmłodszych
Zaparcia u dzieci zazwyczaj objawiają się małymi, twardymi stolcami lub dużymi, które trudno przedostają się przez odbyt. Diagnozuje się je wtedy, gdy maluch wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Towarzyszą temu bóle brzucha, wzdęcia oraz wysiłek podczas oddawania stolca.
Pediatrzy są zgodni, że noworodki karmione piersią raczej rzadziej miewają zatwardzenia, gdyż mleko matki jest bardzo łatwo trawione. W przypadki zaparć warto skonsultować się z lekarzem, który określi przyczynę dolegliwości. Kłopoty z wypróżnianiem u starszych dzieci mają różne podłoże.
Jakie są przyczyny zaparć u dzieci?
Zaparcia często występują u dzieci, które wymagają specjalistycznej opieki, np. z porażeniem mózgowym. Maluchy z tą dolegliwością powinny być zdiagnozowane przez lekarza, który oceni sposób żywienia i prawidłowy rozwój. Pediatra może zalecić naturalne suplementy lub lek na zaparcia przeznaczony dla najmłodszych.
Problemy z regularnym wypróżnianiem dotykają również dzieci zdrowych, a ich przyczyną może być:
-
niewłaściwa, źle skomponowana dieta – uboga w błonnik,
-
przyjmowanie za małych ilości płynów,
-
pomijanie w diecie warzyw i owoców,
-
przyjmowanie niektórych leków.
Warto więc przy przedłużających się zaparciach zadbać o właściwe odżywianie i wprowadzić do menu naturalne probiotyki, które wspomagają proces trawienia i powodują, że wypróżnienia jest częstsze i regularne.
Kiedy warto skonsultować dolegliwości z lekarzem?
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się zaparć u dzieci? Niekiedy ustępują one same w ciągu kilku dni, gdy wzbogaci się dietę malucha o odpowiednie pokarmy, np. warzywa, owoce i błonnik. Zdarza się jednak, że to nie pomaga. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i przeprowadzenie wielu specjalistycznych badań diagnostycznych. Na podstawie wyników lekarz postawi właściwą diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie.
Skuteczne preparaty na zaparcia u dzieci
Aby zapobiegać zaleganiu stolca u dzieci, zaleca się stosowanie leków na zaparcia z apteki o działaniu przeczyszczającym. Po zażyciu takich preparatów w jelicie grubym zachodzą reakcje, które powodują zwiększenie w nim wody, co pobudza jego perystaltykę. Oczywiście sposób przyjmowania syropu powinno skonsultować się z pediatrą lub farmaceutą.
Dzieciom powyżej 12. roku życia można podawać preparaty na przeczyszczenie w postaci ziół. Stosuje się je w sporadycznych zaparciach i tylko krótkotrwale.
Innym sposobem na zatwardzenia jest picie syropu, który zawiera w swoim składzie, m.in. makrogole, które:
-
wiążą wodę w organizmie,
-
mają właściwości zmiękczające stolec,
-
poprawiają perystaltykę jelit.
-
Substancja nie jest wchłaniana przez organizm i zostaje z niego wydalona wraz z kałem.
Naturalne sposoby walki z zaparciami u najmłodszych
Jeśli zaparcia są wynikiem stosowania niewłaściwej diety oraz zbyt małej aktywności fizycznej, można z nimi walczyć domowymi sposobami.
-
Codziennie rano podawaj dziecku do wypicia szklankę przegotowanej wody.
-
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest picie kompotu z suszonych śliwek. Owoce te są bogate w błonnik, który reguluje perystaltykę jelit i przyspiesza wypróżnianie.
-
Zmielone siemię lniane zalej przegotowaną wodą i odstaw na 2-3 godziny, a następnie daj do wypicia dziecku przed snem.
-
Bardzo dobrze na perystaltykę jelit działa sok z kiszonej kapusty wypijany na czczo.
Warto też wdrożyć do codziennej diety naturalne jogurty, kefiry i śliwki. Jeśli to nie pomoże, można zastosować jeden z suplementów z apteki na zaparcia.
Pomóż pozbyć się uciążliwej przypadłości Twojemu dziecku
Zachęć je do większej aktywności fizycznej, co w znaczący sposób może poprawić perystaltykę jelit. Postaraj się do jego diety przemycić produkty zawierające dużą ilość błonnika, np. otręby i świeże warzywa oraz owce. Na problemy z wypróżnianiem warto podawać dziecku suplementy na zaparcia z apteki. Są one dostępne, np. w postaci syropów smakowych, które dzieci chętne przyjmują. W razie nieustępujących objawów koniecznie skontaktuj się z pediatrą.