Użądlenia przez owady nie stanowią zagrożenia dla życia, o ile człowiek nie jest uczulony na jad zwierząt. Nie mniej jednak są dość bolesne, wywołując obrzęk, swędzenie skóry oraz ogólny dyskomfort. Zanim wyruszysz na łono natury i oddasz się wypoczynkowi na świeżym powietrzu, warto poznać domowe sposoby na ukąszenia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak leczyć miejscowe odczyny po użądleniach i co na ukąszenia dla dzieci warto mieć w podręcznej apteczce. Zapraszamy!
Dlaczego gryzą nas owady i jak się przed nimi chronić?
Kiedy w sezonie wiosenno-letnim wybierasz się na spacer do lasu czy pośród łąk, stajesz się łatwym obiektem dla komarów, os, pszczół i wielu innych insektów. Te niewielkich rozmiarów owady potrafią być bardzo dokuczliwe, przegryzając skórę i powodując sporo nieprzyjemnych objawów. Niektóre osoby mają silniejsze reakcje na ukąszenie przez komary czy kleszcza. W takiej sytuacji bąbel często jest duży i wypełniony płynem surowiczym, a miejsce wokół ugryzienia jest zaczerwienione oraz swędzące. U zdrowych, nieuczulonych na jad osób opuchlizna po ukąszeniu zazwyczaj znika samoistnie w ciągu kilku dni. W przypadku alergików pojawia się miejscowy odczyn zapalny, który można zmniejszyć poprzez podanie odpowiedniego preparatu przeciwhistaminowego.
Najbardziej charakterystyczne objawy po ugryzieniu to:
-
obrzęk,
-
delikatny ból w miejscu ukąszenia,
-
podrażnienie i swędzenie skóry,
-
zaczerwienienie.
By zabezpieczyć się przed ukąszeniami owadów, warto stosować specjalne preparaty odstraszające insekty. Są to środki w postaci kremów, płynów oraz sprayów, które tworzą wokół ciała ochronną warstwę zapachową zniechęcającą owady do siadania na skórze.
Jakie istnieją domowe sposoby na ukąszenia?
Zanim sięgniesz po maść na ugryzienia, warto spróbować złagodzić nieprzyjemne objawy przy pomocy metod stosowanych przez nasze babcie. Domowe sposoby na ukąszenia są bezpieczne i mogą być praktykowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku wystąpienia opuchlizny i zaczerwienienia dobrze sprawdzi się świeża cebula. By zmniejszyć ból i swędzenie, wystarczy przyłożyć niewielki jej plaster w miejscu ukłucia.
W podobny sposób zadziała okład z sody oczyszczonej i wody. Możesz też wykorzystać ocet lub sok z cytryny. Zawarte w nich związki zneutralizują działanie jadu oraz przyniosą natychmiastową ulgę. Jeśli po ugryzieniu insekta na skórze pojawił się rumień, z pomocą przyjdzie napar z szałwii, werbeny lub tymianku. W sytuacji, kiedy zaobserwujesz silną reakcję alergiczną, nie czekaj. Trudności z oddychaniem, wzmożona potliwość i gorączka to objawy, które powinny Cię skłonić do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.
Ukąszenia owadów u dzieci – jak złagodzić nieprzyjemne objawy?
Swędzenie w miejscu ugryzienia, zaczerwienienie i bąble najgorzej znoszą maluchy. Chociaż symptomy te nie są groźne dla zdrowia, powodują dyskomfort i nie pozwalają zapomnieć o kontakcie z owadem. Co na ukąszenia komarów dla dzieci można mieć w apteczce? W zmniejszeniu dokuczliwych objawów najczęściej stosuje się żele oraz maści na ugryzienia. Zawarte w nich substancje aktywne redukują nadwrażliwość skóry i skutecznie chronią ją przed infekcjami wywołanymi przez bakterie, wirusy oraz inne chorobotwórcze mikroorganizmy. Zmniejszają też obrzęk, pieczenie i swędzenie naskórka, przyspieszając proces gojenia. W składzie tego rodzaju środków znajdują się związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym oraz przeciwhistaminowym. Profilaktycznie można też podać dziecku wapno w tabletkach, które wspomoże prawidłową pracę układu immunologicznego i wzmocni naturalne siły obronne organizmu.
Środki na insekty – zadbaj o właściwe wyposażenie apteczki!
Wyżej opisane metody pomagają złagodzić dolegliwości spowodowane przez ugryzienia owadów. Wybierając się do lasu czy do parku, staraj się zawsze zakładać ubranie, które zasłoni jak największą powierzchnię ciała. Skórę oraz odzież spryskaj też odpowiednim preparatem, który odstraszy insekty. W aptece internetowej Corax znajdziesz duży wybór sprayów, kremów oraz żeli o przyjemnych zapachach, których nie tolerują komary, kleszcze i meszki.