Zarówno uczucie pełności, jak i wzdęcia po jedzeniu to częsty kłopot związany z trawieniem. Nieprzyjemne objawy mogą być konsekwencją zbyt obfitych lub ciężkostrawnych i tłustych posiłków. Można temu zapobiec, stosując odpowiednią dietę oraz uprawiając sport. Jednak, gdy już przydarzą się wspomniane dolegliwości, wówczas doraźną i natychmiastową ulgę przyniosą Ci leki na wzdęcia dostępne bez recepty. Sprawdź, jak działają tabletki na trawienie oraz kiedy można je przyjmować.
Problemy z trawieniem i wzdęcia – przyczyny problemu
Przyczyn dolegliwości trawiennych i tzw. gazów może być wiele, najczęściej jednak spowodowane są przez to, co jemy oraz jak. Spożywanie posiłków w pośpiechu i w nieregularnych odstępach czasu, a także prowadzenie rozmów podczas jedzenia może nasilać przykre objawy. Dodatkowym czynnikiem jest indywidualna tolerancja na wybrane produkty spożywcze. To wszystko wpływa na Twoje samopoczucie i pojawianie się uczucia pełności czy nawet bólu brzucha.
Co może Ci szkodzić?
Do potraw i napojów, które najczęściej powodują wzdęcia i uczucie pełności zalicza się m.in.:
- alkohol,
- słodkie, gazowane napoje,
- produkty mleczne,
- smażone i tłuste potrawy,
- owoce z sorbitolem (jabłka, gruszki, brzoskwinie),
- warzywa, takie jak fasola, brokuły, kapusta, brukselka, cebula.
Aby zapobiec powstawaniu wzdęć i innych problemów trawiennych, pamiętaj o regularnym nawadnianiu (unikaj zimnych napojów) oraz ciepłych, pełnowartościowych posiłkach. Zadbaj o to, żeby w Twojej diecie znalazły się jogurty naturalne oraz kiszone warzywa. Zawierają one naturalne probiotyki, które korzystnie działają na mikroflorę jelit. Staraj się częściej ruszać, mogą to być nawet krótkie spacery lub ćwiczenia aerobowe. Jeśli jednak środki zaradcze nie pomogą i potrzebujesz natychmiastowej ulgi, zastosuj tabletki na trawienie i wzdęcia, dostępne w aptekach. Dzięki nim szybko usuniesz z organizmu nagromadzone gazy.
Jak działają leki na wzdęcia bez recepty?
Podstawową substancją czynną obecną w większości leków na wzdęcia jest związek krzemu o nazwie symetykon. Składnik ten działa powierzchniowo na pęcherzyki gazu, powodując ich wchłanianie lub szybsze przemieszczanie się w układzie pokarmowym. Pamiętaj jednak, że pomimo tego, iż preparaty te są bezpieczne i działają szybko, to nie usuwają przyczyn dolegliwości trawiennych. Jeśli problemy ze wzdęciami zdarzają Ci się często, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą.
Rodzaje leków na wzdęcia
Dostępne w aptekach tabletki na wzdęcia mogą zawierać wspomniany już symetykon, bakterie probiotyczne lub składniki ziołowe. Popularny lek sprzedawany bez recepty – Espumisan – możesz nabyć w formie łatwych do połknięcia kapsułek, kropel lub granulek. Preparat w postaci płynnej jest szczególnie zalecany w przypadku kolek u niemowląt.
Innym rodzajem środka na wzdęcia jest suplement o nazwie Ulgix – dostępny w różnych wariantach. Ten na silne dolegliwości zawiera wysoką dawkę symetykonu, natomiast ten o łagodniejszym działaniu – wyciągi roślinne na bazie m.in. owoców kopru włoskiego, cytryńca chińskiego, karczocha i mięty pieprzowej.
Naturalne leki na wzdęcia
Oprócz aptecznych leków na wzdęcia wypróbuj również sposoby naszych babć na dolegliwości trawienne. Zaliczają się do nich zioła, które możesz dodawać bezpośrednio do potraw lub pić w postaci naparu. Takie naturalne leki przyniosą Ci ulgę i zadziałają ochronnie na układ trawienny.
Zbawienny wpływ na funkcjonowanie jelit mają: dzika róża, lukrecja, mięta czy kolendra siewna. Skuteczny jest także kminek o właściwościach przeciwskurczowych i łagodzących oraz imbir. Dla wzmocnienia efektu kurację ziołami możesz stosować razem z preparatami aptecznymi.
Podsumowanie
Gazy, uczucie pełności, wzdęcia i inne nieprzyjemne objawy związane z problemami trawiennymi to częsty kłopot, na który niestety nie ma złotego środka. Częstotliwość i intensywność pojawiania się dolegliwości jest bowiem kwestią indywidualną, zależy m.in. od stylu życia oraz tolerancji pokarmowych. Natychmiastową ulgę w przypadku pojawienia się gazów przyniosą Ci leki na wzdęcia. Jeśli jednak dyskomfort po jedzeniu występuje często, tabletki na trawienie mogą nie być wystarczające. Wówczas przyczynę problemu pomoże Ci znaleźć lekarz gastrolog.