Stanowiąca poważny problem zdrowotny zakrzepica jest coraz częściej rozpoznawanym schorzeniem układu krążenia. Choroba zakrzepowo-zatorowa, gdyż tak brzmi jej właściwa nazwa, rozwija się na skutek zwolnienia przepływu krwi oraz uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie objawy daje zakrzepica żył i jakie są jej najczęstsze przyczyny. Podpowiadamy również, jak możesz chronić się przed tą chorobą i w jaki sposób przebiega jej leczenie.
Choroba zakrzepowo-zatorowa – co ją powoduje?
Schorzenie to tak naprawdę może dotknąć każdego z nas. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co to jest zakrzepica i jakie są jej objawy. Do powstania zatoru żylnego może dojść pod wpływem zaistnienia czynników toksycznych, chemicznych lub mechanicznych. Najbardziej narażone na rozwój tej choroby są osoby długotrwale unieruchomione oraz z niedowładem kończyn dolnych.
Pozostałe przyczyny zakrzepicy to:
Choroba zakrzepowo-zatorowa bardzo często jest wywoływana też przez zaburzenia związane z nieprawidłowym mechanizmem krzepnięcia krwi. Należą do nich takie przypadłości jak nadpłytkowość, trombofilia oraz czerwienica prawdziwa.
Sprawdź leki wspomagające układ krążenia
W jaki sposób rozpoznać zakrzepicę żylną?
Wiesz już, jakie czynniki mogą wywołać niebezpieczny dla życia zator żylny. Teraz czas, aby dowiedzieć się, jakie objawy daje zakrzepica, aby móc w porę ją rozpoznać. Za najbardziej charakterystyczne sygnały pojawiające się w przebiegu tego schorzenia uznaje się tkliwość uciskową wzdłuż żył oraz miejscową bolesność. Niekiedy może też wystąpić obrzęk lub zaczerwienienie kończyny. U niektórych pacjentów dodatkowo można zaobserwować symptomy zatorowości płucnej. Należą do nich duszności, bóle w klatce piersiowej, krwioplucie oraz tachykardia.
Jak zapobiegać powstawaniu zatorów żylnych?
Jednym ze sposobów przeciwdziałania chorobie zakrzepowo-zatorowej jest noszenie pończoch lub podkolanówek uciskowych. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia zatoru żylnego oraz innych problemów związanych z niewłaściwym krążeniem krwi. Pomocne mogą być także opaski kompresyjne na łydki, które wywierają nacisk mechaniczny na żyły z zewnątrz. Dobre rezultaty daje też zmiana nawyków żywieniowych polegająca na ograniczeniu spożywania soli kuchennej oraz produktów bogatych w witaminę K (szpinaku, kapusty, sałaty, herbaty zielonej).
U osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka stosuje się ponadto leki wspomagające układ krążenia. Są to preparaty zawierające najczęściej zmikronizowaną diosminę i hesperydynę, które zwiększają napięcie naczyń żylnych, usprawniają powrót krwi oraz zmniejszają nadciśnienie i zastój żylny w kończynach.
Leczenie choroby zakrzepowo-zatorowej
W przypadku podejrzenia tego schorzenia zazwyczaj zaleca się podawanie heparyny. Substancja ta jest powszechnym składnikiem leków przeciwzakrzepowych, również tych dostępnych bez recepty. Jej głównym zadaniem jest hamowanie reakcji prowadzących do krzepnięcia krwi i tworzenia się skrzepów. Leczenie zakrzepicy polega również na stosowaniu środków przeciwdziałających agregacji, czyli zlepianiu się płytek krwi. Są to preparaty zawierające w składzie najczęściej takie substancje czynne jak:
-
klopidogrel,
-
dipirydamol,
-
kwas acetylosalicylowy.
Wyżej wymienione związki wywierają działanie przeciwpłytkowe, zmniejszając ryzyko wystąpienia zatoru żylnego, zawału serca oraz udaru niedokrwiennego.
Zadbaj o zdrowe i mocne żyły już dziś!
Niebezpieczna zakrzepica żylna coraz częściej zaliczana jest do grona chorób cywilizacyjnych. W przeciwdziałaniu temu schorzeniu warto zadbać o zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną. Skuteczną formą profilaktyki jest też przyjmowanie preparatów wspierających prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. W internetowej aptece Corax znajdziesz medykamenty, które pozwolą Ci zadbać o zdrowe, mocne żyły.