Jednym z częściej występujących schorzeń stomatologicznych jest zapalenie jamy ustnej. Zazwyczaj objawia się nadżerkami i owrzodzeniami, które utrudniają przyjmowanie pokarmów i mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie jamy ustnej? Ile trwa stan zapalny i w jak przebiega jego leczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Jakie są przyczyny zapalenia jamy ustnej?
Zdrowa błona śluzowa jamy ustnej jest wilgotna, lśniąca i bez zmian patologicznych. Na jej kondycję ma wpływ wiele różnych czynników, do których zalicza się między innymi:
-
niedobory witamin i minerałów,
-
zaburzenia hormonalne,
-
ubytki próchnicowe i mikroorganizmy występujące na powierzchni zębów,
-
niektóre choroby (cukrzyca, toczeń rumieniowaty układowy, pęcherzyca, choroby nowotworowe),
-
używki takie jak alkohol i tytoń.
Jedną z częstszych przyczyn stanu zapalnego objawiającego się nadżerkami lub owrzodzeniami w okolicy gardła jest infekcja wirusem. Wirusowe zapalenie jamy ustnej występuje głównie u osób dorosłych, a za jego pojawienie się najczęściej są odpowiedzialne wirusy opryszczki HSV-1 lub HSV-2. Ponadto do rozwoju patologicznych zmian mogą przyczynić się grzyby z rodzaju Candida. Mikroorganizmy te z reguły są nieszkodliwe, jednak kiedy dojdzie do ich namnożenia, wówczas można mówić o kandydozie jamy ustnej. Schorzenie to częściej jest rozpoznawane u osób w podeszłym wieku, a także u pacjentów zmagających się z chorobami obniżającymi sprawność układu immunologicznego.
Czym się objawia stan zapalny jamy ustnej?
Szczególną uwagę należy zwracać na biały nalot, zaczerwienienie, a także na pojedyncze pęcherzyki, które w krótkim czasie pękają, tworząc bolesne nadżerki. Wykwity rozwijają się zwyczaj na lekko obrzękniętym podłożu, wyraźnie odróżniając się od niezmienionej chorobowo błony śluzowej. Zapalenie jamy ustnej u dziecka najczęściej jest wywoływane przez wirusy. W takiej sytuacji powyższym zmiano mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe takie jak rozdrażnienie, osłabienie, gorączka oraz ogólne złe samopoczucie.
Jakie są domowe sposoby na zapalenie jamy ustnej?
Nadżerki, pęcherzyki i owrzodzenia to najpowszechniejsze zmiany, po których można rozpoznać zapalenie jamy ustnej. W ich zwalczaniu często stosuje się domowe sposoby leczenia, które łagodzą podrażnienie i zmniejszają ryzyko zakażenia. Jednym z nich jest stosowanie naturalnych płukanek o działaniu przeciwbakteryjnym, odkażającym oraz przeciwzapalnym. Do tego celu najlepiej sprawdzają się napary z szałwii i rumianku. Uciążliwe objawy stanu zapalnego można też zredukować, poprzez płukanie gardła roztworem przyrządzonym z wody i soli kuchennej. Ponadto pomocne może być ssanie oleju kokosowego, który dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym zwalcza niektóre szczepy bakterii odpowiedzialne za infekcje.
Leczenie zapalenia jamy ustnej
W łagodzeniu objawów towarzyszących tej chorobie najczęściej stosuje się maści i żele na urazy w jamie ustnej, które są dostępne w aptece bez recepty. Są to środki w postaci żelów, płynów oraz sprayów, które skutecznie i szybko zwalczają dolegliwości bólowe związane z zaczerwienieniem oraz podrażnieniem gardła. Zapalenie jamy ustnej obejmuje przede wszystkim leczenie miejscowe, które ma za zadanie zmniejszenie stanu zapalnego oraz umożliwienie prawidłowego odżywiania. W każdym przypadku bardzo ważne jest doprowadzenie jamy ustnej do prawidłowego stanu higienicznego. Pomocne w tym celu są preparaty przeciwzapalne, antyseptyczne i powlekające, które ograniczają namnażanie się chorobotwórczych bakterii oraz uśmierzają doznania bólowe.
Zdrowa jama ustna – preparaty dla dorosłych i dla dzieci
Wiesz już, jak zwalczyć stan zapalny jamy ustnej i czym płukać gardło, aby ograniczyć rozwój grzybów, bakterii oraz wirusów powodujących bolesne wykwity. Szeroki asortyment odpowiednich środków, które pozwolą Ci zadbać o zdrowie zęby i dziąsła, dostępny jest w aptece internetowej Corax. U nas znajdziesz duży wybór produktów, które przyspieszą regenerację nabłonka oraz złagodzą bolesne objawy i pieczenie w obrębie jamy ustnej.