Działanie i zastosowanie:
Strepsils Intensive to produkt leczniczy, który zawiera flurbiprofen, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Strepsils Intensive to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, które występuje już po 2 minutach od zastosowania i utrzymuje się do 4 godzin.
Lek Strepsils Intensive jest wskazany w krótkotrwałym objawowym leczeniu bólu gardła u dorosłych i dzieci od 12 roku życia.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletki do ssania Strepsils Intensive należy stosować doustnie.
Podczas powolnego ssania należy zmieniać położenie tabletki w jamie ustnej, by uniknąć miejscowego podrażnienia.
Zwykle stosowane dawkowanie dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia to 1 tabletka do ssania co 3 do 6 godzin w razie potrzeby.
Maksymalna dawka dobowa to 5 tabletek do ssania.
Nie stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
Skład:
Substancja czynna: flurbiprofen (Flurbiprofenum).
1 tabletka do ssania zawiera 8,75 mg flurbiprofenu.
Substancje pomocnicze: makrogol 300, potasu wodorotlenek, aromat cytrynowy, lewomentol, syrop glukozowy, syrop sacharozowy, miód.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku:
* jeśli pacjent ma uczulenie na flurbiprofen, kwas acetylosalicylowy oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek składnik tego leku;
* u pacjentów z istniejącą lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, z ciężkim zapaleniem jelita grubego;
* u pacjentów u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub któregokolwiek z niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, obrzęku naczynioruchowego, trudności z oddychaniem (astma oskrzelowa), wysypka;
* u pacjentów z krwawieniem lub perforacją przewodu pokarmowego, zaburzeniami krwotocznymi lub dotyczącymi wytwarzania krwi, związanymi z wcześniejszymi leczeniem przy użyciu NLPZ;
* u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym inhibitory cyklooksygenazy 2, takie jak celekoksyb);
* u pacjentek w III trymestrze ciąży;
* u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, wątroby lub nerek.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo często (u 1 lub więcej na 10 osób): zaburzenia smaku
Często (u 1 do 10 na 100 osób): zawroty głowy, ból głowy, parestezja, podrażnienie gardła, biegunka, owrzodzenie jamy ustnej, nudności, ból jamy ustnej, parestezje w jamie ustnej, ból gardła, ból brzucha, kserostomia.
Niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 osób): bezsenność, zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli, duszność, świszczący oddech, pęcherze w jamie ustnej, niedoczulica gardła, wzdęcie, zaparcie, niestrawność, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, bolesność języka, wymioty, wysypka, świąd.
Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 osób): zaburzenia krwi, nadwrażliwość, szok anafilaktyczny, nie wydolność serca, obrzęk, niewydolność nerek, niewydolność wątroby.
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): trombocytopenia, neuropenia, agranulocytoza, anemia aplastyczna, anemia hemolityczna, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nerkoliza naskórka.
Częstość nieznana: nadciśnienie, krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego, rumień wielopostaciowy, gorączka, zapalenie wątroby, bezsenność.
Status rejestracji:
Produkt leczniczy
Producent:
RECKITT BENCKISER POLAND S.A.