Produkty lecznicze wysyłamy specjalistycznym transportem, który gwarantuje bezpieczny przewóz leków w odpowiedniej monitorowanej temperaturze.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Działanie i zastosowanie:
Vicks VapoRub, maść, 50 g
Vicks VapoRub to lek w postaci maści, stosowany przy objawach podrażnień oraz stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła. Maść zawiera substancje łagodzące dolegliwości górnych dróg oddechowych w katarze.
Vicks VapoRub zawiera substancje czynne, które łagodzą dolegliwości górnych dróg oddechowych w katarze:
Lewomentol i kamfora łagodzą obrzęk śluzówek małżowin nosowych oraz kaszel poprzez działanie łagodnie znieczulające.
Olejek eukaliptusowy i olejek terpentynowy pobudzają wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych i wzmagają odkrztuszanie.
Vicks VapoRub stosuje się w objawach podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła: kaszlu, katarze z obrzękiem błon śluzowych nosa i uczuciem utrudnienia oddychania („zatkanego nosa”).
Skład:
Substancjami czynnymi leku są: levomentol (Levomenthofum), kamfora racemiczna (Camphora recemica), olejek eukaliptusowy (Eucalypti aetheroleum) i olejek terpentynowy (Terbinthinae aetheroleum a Pino pinastro).
100 g Vicks VapoRub zawiera 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory racemicznej, 1,5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku terpentynowego.
Substancje pomocnicze: tymol, olejek cedrowy, wazelina biała.
Sposób użycia:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek podaje się na skórę. Nie połykać!
Zalecana dawka.
Maść stosuje się do nacierania klatki piersiowej i pleców oraz pośrednio do inhalacji poprzez parujące składniki lotne. Parowaniu składników lotnych, a tym samym skuteczniejszej inhalacji, sprzyja przewiewne ubranie.
Dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia: 1 łyżeczkę maści wcierać w skórę klatki piersiowej i pleców 2 do 4 razy dziennie.
Dzieci od 5 do 12 roku życia: 1/2 łyżeczki maści wcierać delikatnie w skórę klatki piersiowej i pleców 2 do 3 razy dziennie.
W przypadku utrzymywania się objawów po upływie 7 dni lub pojawi się gorączka czy pogorszenie należy skontaktować się z lekarzem.
Status rejestracji:
Lek.
Informacje dodatkowe:
Kiedy nie stosować leku Vicks VapoRub:
jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
na uszkodzoną skórę, skaleczenia i błony śluzowe;
jeśli pacjent cierpi na czynną astmę oskrzelową i inne choroby dróg oddechowych oraz stwierdzono u niego nadwrażliwość dróg oddechowych;
u dzieci poniżej 5 roku życia.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Reakcje w miejscu podania: zaczerwienienia, podrażnienia skóry, podrażnienie oczu przez parujące składniki lotne, alergiczne zapalenie skóry, reakcje miejscowe spowodowane nadwrażliwością na jeden ze składników leku.
Podrażnienia lub reakcje alergiczne są zwykle łagodne i występują rzadko. Należy wówczas przerwać stosowanie leku, usunąć ze skóry pozostałość maści ręcznikiem papierowym i zwrócić się do lekarza.
W przypadku wystąpienia innych poważnych działań niepożądanych jak skurcz krtani lub drgawki należy natychmiast usunąć maść ze skóry i wezwać lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek nie jest przeznaczony do sporządzania inhalacji z parą wodną.
Leku nie należy stosować bezpośrednio do nosa, oczu, jamy ustnej, na twarz lub szyję.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów:
nadwrażliwych na perfumy i rozpuszczalniki,
cierpiących na epilepsję oraz u których występują drgawki.
Nie należy bandażować miejsca nałożenia maści.
Nie stosować ciepłych okładów ani żadnego innego rodzaju ciepła.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Istnieje teoretycznie ryzyko wystąpienia interakcji przy jednoczesnym stosowaniu kamfory z innymi lekami obniżającymi próg drgawkowy (np. leki antyhistaminowe, leki zwężające naczynia krwionośne, pochodne piperazyny, amylokaina).
Ciąża i karmienie piersią
W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.
Nie należy stosować leku bez konsultacji z lekarzem.
Nie stosować na klatkę piersiową w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować u dzieci poniżej 5 roku życia.