Produkty lecznicze wysyłamy specjalistycznym transportem, który gwarantuje bezpieczny przewóz leków w odpowiedniej monitorowanej temperaturze.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Działanie i zastosowanie:
Famotydyna Ranigast zawiera substancję czynną z grupy antagonistów receptora H2, której działanie polega na zmniejszaniu ilości wydzielanego w żołądku kwasu solnego.
Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych, takich jak: niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwaśność.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.
Tabletkę należy połykać w całości i popijać wodą. Zwykle stosowane dawkowanie Famotydyny Ranigast u dorosłych to 1 tabletka przy pojawieniu się objawów. Ewentualnie drugą tabletkę można przyjąć, jeśli dolegliwości pojawią się ponownie. Maksymalna dawka dobowa leku to 2 tabletki.
Leku nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem przez dłużej niż 2 tygodnie. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią po 2 tygodniach leczenia, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
Skład:
Substancja czynna leku jest famotydyna.
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg famotydyny.
Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: skrobia żelowana, celuloza sproszkowana, magnezu stearynian, talk. Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 6000, talk, lak z czerwienią koszenilową (E124).
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku:
* jeśli występuje uczulenia na famotydynę czy inne leki z grupy antagonistów receptorów H2 lub którykolwiek z pozostałych składników tego produktu leczniczego;
* jeśli pacjent jest chory na niewydolność nerek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Famotydyna Ranigast zawiera czerwień koszenilową (E124), która może powodować reakcje alergiczne.
Status rejestracji:
Produkt leczniczy
Działania niepożądane:
Często (1 na 10 pacjentów): ból głowy, zawroty głowy; zaparcia, biegunka.
Niezbyt często (1 na 100 pacjentów): anoreksja; zaburzenia smaku; suchość w jamie ustnej, nudności i (lub) wymioty, uczucie dyskomfortu lub pełności w jamie brzusznej, wzdęcia; wysypka, świąd, pokrzywka; zmęczenie.
Bardzo rzadko (1 na 10 000 pacjentów): niedobór wszystkich prawidłowych elementów morfotycznych krwi: krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi; przemijające zaburzenia psychiczne w tym depresja, stany lękowe, pobudzenie, dezorientacja; splątanie i omamy, spadek libido, bezsenność; drgawki, napady padaczkowe którym towarzyszy utrata przytomności, drgawki, ślinotok; szczękościsk, czasem szybkie ruchy gałek ocznych (zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek), czucie opaczne, senność; śródmiąższowe zapalenie płuc czasami prowadzące do śmierci; zaburzenia aktywności enzymów wątrobowych; nadmierne wypadanie włosów; bóle stawów, kurcze mięśni; blok przedsionkowo-komorowy, ucisk w klatce piersiowej.
Producent:
Polpharma
ul. Bobrowiecka 6
00-782 Warszawa
Informacje dodatkowe:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Poinformuj lekarza lub farmaceutę jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, bądź gdy przypuszczasz, że możesz być w ciąży lub gdy planujesz mieć dziecko. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planujesz stosować.