Działanie i zastosowanie:
Ibum to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym.
Wskazaniami do stosowania produktu leczniczego są:
* Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (w tym także migreny), bóle zębów - bóle mięśniowe, stawowe i kostne bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie.
* Bolesne miesiączkowanie.
* Stany gorączkowe różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki.
Podanie doustne.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: dawka początkowa 200 mg do 400 mg (1-2 kapsułki), w razie potrzeby co 4 do 6 godzin. Nie należy stosować dawki większej niż 1200 mg (6 kapsułek) na dobę. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania należy skontaktować się z lekarzem.
Nie należy zwiększać zalecanej dawki. W przypadku wrażenia, że działanie leku Ibum jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę, przez najkrótszy możliwy okres. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Nie wolno przyjmować leku przez okres ponad 3 dni, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Skład:
Substancja czynna: ibuprofen.
1 kapsułka zawiera 200 mg ibuprofenu.
Substancje pomocnicze: makrogol 400, potasu wodorotlenek 50%, żelatyna, sorbitol ciekły częściowo odwodniony, woda oczyszczona, żółcień chinolinowa E 104, błękit patentowy E 131.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku Ibum:
* jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
* u pacjentów z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacją lub krwawieniem, również występującymi po zastosowaniu NLPZ;
* u pacjentów, u których w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej;
* u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca;
* u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych);
* w ostatnich trzech miesiącach ciąży;
* u pacjentów ze skazą krwotoczną;
* u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Status rejestracji:
Produkt leczniczy
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (u 1 do 10 pacjentów na 100): zgaga, bóle brzuca, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia.
Niezbyt (u 1 do 10 pacjentów na 1000): zapalenie żołądka, jelita grubego i nasilenie choroby Crohna (zapalna choroba jelit), bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmędzenie, zaburzenia widzenia, wrzody żołądka, które mogą krwawić lub pękać, owrzodzenie jamy ustnej lub obrzęk i podrażnienie ust, reakcje nadwrażliwości z wysypką i świądem, ataki astmy.
Rzadko (u 1 do 10 pacjentów na 10000): szumy uszne (dzwonienie w uszach).
Bardzo rzadko (u mniej niż 1 pacjenta na 10000): zapalenie przełyku lub trzustki, niedrożność jelit, ciężkie reakcje skórne, w tym wysypka z zaczerwienieniem i pęchrze, zmniejszone oddawanie moczu niż zwykle, problemy dotyczące wytwarzania krwinek, reakcje psychotyczne i depresja, zaburzenie czynności wątroby lub zapalenie wątroby.
Częstość nieznana: mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne.
Producent:
HASCO-LEK
Żmigrodzka 242e
Wrocław