Działanie i zastosowanie:
Gripex Hot to produkt leczniczy w formie proszku do sporządzania roztworu doustnego, stosowanego w przebiegu przeziębienia lub grypy czy objawów grypopochodnych.
Zawarty w produkcie leczniczym paracetamol działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo, natomiast fenylefryna udrażnia nos, przez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej.
Wskazaniem do stosowania Gripex Hot jest łagodzenie objawów przeziębienia, grypy i zakażeń grypopodobnych takich jak: gorączka, bóle głowy, gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe oraz objawów zapalenia błony śluzowej nosa występujących w przeziębieniu, grypie.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4-6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 saszetek na dobę.
Lek podaje się doustnie, po rozpuszczeniu zawartości saszetki w szklance gorącej wody.
Lek można stosować niezależnie od posiłków.
Leku Gripex Hot nie stosować dłużej niż 3 do 5 dni bez konsultacji lekarskiej.
Skład:
Substancje czynne: paracetamol (Paracetamolum), kwas askorbowy (Acidum ascorbicum), fenylefryny chlorowodorek (Phenylephrini hydrochloridum)
1 saszetka zawiera 650 mg paracetamolu, 50 mg kwasu askorbowego, 10 mg chlorowodorku fenylefryny.
Substancje pomocnicze: aspartam (E 951), sacharoza, kwas cytrynowy, sodu cytrynian, aromaty cytrynowe, potasu acesulfam (E 950), żółcień chinolinowa (E 104).
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku:
* jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub aminy sympatykomimetyczne albo na którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
* jeśli występują następujące schorzenia: niestabilna choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie tętnicze, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, wirusowe zapalenie wątroby, choroba alkoholowa, fenyloketonuria, jaskra z wąskim kątem przesączania, anatomicznie wąski kąt przesączania;
* w czasie stosowania leków z grupy inhibitorów MAO i okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków;
* w czasie przyjmowania zydowudyny (lek stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV);
* u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.
Możliwe działania niepożądane: zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka); zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego (objawiającego się zaburzeniami świadomości, bladością skóry, spadkiem ciśnienia krwi, poceniem, wytwarzaniem malej ilości moczu, przyspieszonym-oddechem, obrzękami); zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, pieczenie w nadbrzuszu, suchość w jamie ustnej; zaburzenia układu krążenia: podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia (przyspieszone bicie serca), zaburzenia rytmu serca, bladość skóry; zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: zaburzenia oddychania, napad astmy oskrzelowej zaburzenia nerek i dróg moczowych: zaburzenia oddawania moczu, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych; zaburzenia układu nerwowego niepokój, bezsenność; zaburzenia psychiczne: omamy, lęk, nerwowość; zaburzenia krwi i układu chłonnego: granulocytopenia (zmniejszona liczba jednego rodzaju krwinek białych we krwi), agranulocytoza (brak jednego rodzaju krwinek białych we krwi), trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi).
Informacje dodatkowe:
Lek może zmniejszać zdolność koncentracji i upośledzać czas reakcji, dlatego w czasie stosowania leku należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia samochodu i obsługiwania urządzeń mechanicznych.
Status rejestracji:
Produkt leczniczy
Producent:
US PHARMACIA
Ziębicka 40
Wrocław