Działanie i zastosowanie:
Theraflu Zatoki to produkt leczniczy, który zawiera wieloskładnikowy zawierający substancje czynne:
- paracetamol działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo,
- chlorowodorek fenylefryny zmniejszający obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok.
Leczenie objawowe dolegliwości związanych z chorobami zatok takich jak: ból głowy, niedrożność zatok i nosa przebiegająca z bólem oraz objawami przekrwienia i obrzęku błony śluzowej.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: zawartość jednej saszetki należy rozpuścić w 1 szklance gorącej, ale nie wrzącej, wody. Przyjmować doustnie w postaci ciepłego napoju. Jednorazowo można przyjąć zawartość 1 saszetki.
W razie konieczności dalszego leczenia objawowego dawkę tę można powtórzyć po 4-6 godzinach. W ciągu doby można przyjąć zawartość 3-4 saszetek.
Zgodnie z przedstawionym schematem dawkowania preparat można stosować nieprzerwanie wyłącznie przez 5 kolejnych dni.
W przypadku objawów utrzymujących się przez ponad 5 dni lub gorączki trwającej ponad 3dni pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.
W przypadku dorosłych ważących poniżej 50 kg, osób z niską lub średnią niewydolnością wątroby, zespołem Gilberta, odwodnionych, przewlekle niedożywionych, osób z chorobą alkoholową, z chorobą wątroby mogą przyjąć maksymalnie 3 saszetki na dobę. Dawkowanie u osób z niewydolnością nerek uzależnione jest od klirensu kreatyniny. Więcej informacji znajdą Państwo w ulotce dołączonej do leku.
Skład:
Substancje czynne leku są paracetamol (Paracetamolum) i chlorowodorek fenylefryny (Phenylephrini hydrochloridum)
1 saszetka zawiera 650 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny
Substancje pomocnicze: sacharoza, acesulfam potasowy, żółcień chinolinowa E104, żółcień pomarańczowa, maltodekstryna M100, krzemionka koloidalna uwodniona, naturalne aromaty cytrynowe, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian dwuwodny, wapnia fosforan
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku:
- nadwrażliwości na paracetamol, chlorowodorek fenylefryny lub inne składniki tego leku,
- jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni inhibitory monoaminooksydazy,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba serca lub bardzo wysokie nadciśnienie,
- jeśli pacjent ma nadczynność tarczycy,
- jeśli pacjent ma jaskrę z wąskim kątem przesączania,
- jeśli u pacjenta występuje guz chromochłonny nadnerczy,
- jeśli pacjent przyjmuje trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
- jeśli pacjent przyjmuje leki beta-adrenolityczne (beta-blokery),
- jeśli pacjent przyjmuje doustnie inne leki sympatykomimetyczne, takie jak donosowe leki obkurczające błonę śluzową nosa, leki hamujące apetyt itp.
- ciąży i karmienia piersią,
- u dzieci poniżej 12 lat.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częste (występują u 1 do 10 na 100 pacjentów): nudności, wymioty
Rzadkie (występują u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): nerwowość, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, przyspieszenie rytmu serca, kołatanie serca, zwiększone ciśnienie tętnicze, biegunka, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych testów czynnościowych wątroby.
Bardzo rzadkie (występują rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): spadek ilości granulocytów we krwi, spadek ilości leukocytów we krwi, niedobór elementów morfotycznych krwi.
Status rejestracji:
Produkt leczniczy
Producent:
GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE