Czy w sezonie zachorowań jest coś bardziej powszechnego niż katar? Zazwyczaj pojawia się jako pierwszy symptom przeziębienia, choć niekiedy bywa oznaką problemów z zatokami lub alergii. Mówi się, że na tę irytującą dolegliwość nie ma sprawdzonego leku - trzeba ją przeczekać. Na szczęście istnieją domowe sposoby na zatkany nos, dzięki którym możesz złagodzić nieżyt. Wypróbuj naturalne metody na katar i nie męcz się z tym uciążliwym problemem.
5 naturalnych sposobów na katar
W leczeniu kataru niezwykle istotna jest profilaktyka oraz prawidłowa higiena, o której często zapominamy. Warto skorzystać z babcinych porad, które w przypadku nieżytu nosa są szczególnie pomocne. Przyjrzyjmy się pięciu sposobom na to, jak zatrzymać katar.
Nawilżanie od wewnątrz i od zewnątrz
To skuteczny sposób na katar, który przyniesie Twojemu organizmowi wiele dobrego podczas trwania choroby. Picie większej ilości płynów powoduje, że wydzielina z nosa staje się rzadsza, a przez to łatwiej ją usunąć. Najzdrowszym wyborem jest oczywiście czysta woda, ale nie tylko. Sięgaj często po herbatki owocowe lub zioła lecznicze. Dodatek miodu, cytryny, imbiru oraz innych przypraw korzennych rozgrzewa ciało i działa napotnie, stymulując organizm do walki z infekcjami. Pamiętaj też o nawilżaniu pomieszczeń, w których przebywasz. Katar rozwija się szybko zwłaszcza kiedy śluzówka nosa jest wysuszona - jest to jeden z czynników problemów z zatokami! W tym celu powieś na kaloryferach mokre ręczniki lub zadbaj o dobre nawilżacze elektryczne.
Inhalacje
Nebulizacja nie jest przeznaczona jedynie dla dzieci - warto więc wyposażyć się w odpowiednie urządzenie i stosować je podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Nie myl tego zabiegu z tzw. parówkami, o których piszemy w dalszej części artykułu. Inhalacja jest jednym ze sposobów na nawilżenie śluzówki nosa oraz poprawę jego drożności. Najlepiej wykorzystać do tego ampułki z solą fizjologiczną dostępne w aptece bez recepty. Warto wykonywać zabieg 1-2 razy dziennie przez 15 minut. Kontynuuj nebulizacje przez cały okres trwania choroby.
Olejki eteryczne
Wśród domowych sposobów nie może zabraknąć jednej z najstarszych metod, czyli aromaterapii. Intensywny zapach olejków pomaga udrożnić nos oraz ułatwia oddychanie, dlatego są składnikiem zapachowych sztyftów. Dodatkowo wiele z nich ma właściwości bakteriobójcze - doskonale więc nadają się do leczenia infekcji. Do najpopularniejszych olejków należą:
- eukaliptusowy;
- miętowy;
- tymiankowy;
- goździkowy;
- sosnowy.
Zwalczaj katar, wykonując aromatyczne parówki: do miski wlej wrzątek i dodaj kilka kropli olejku. Wdychaj opary przez ok. 10 minut z głową przykrytą ręcznikiem.
Irygacja
Jeśli zastanawiasz się, co jest najlepsze na katar, odpowiadamy: prawidłowa higiena nosa! Przynosi naprawdę dobre efekty, zwłaszcza jeśli włączysz ją do swojej rutyny. Mówiąc o higienie, mamy na myśli przede wszystkim irygację za pomocą specjalnej butelki do płukania nosa i zatok. Zabieg pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny zwłaszcza w przypadku kataru zatokowego, a także siennego - wypłukuje również pyłki i drobnoustroje. Unikaj jednak irygacji, gdy masz całkowicie zatkany nos.
Naturalne krople w sytuacji awaryjnej
Stosowanie kropli do nosa to szybki sposób na katar, ponieważ działają one już po kilku minutach od aplikacji poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Chociaż preparaty w sprayu przynoszą natychmiastową ulgę, traktuj je jako ostateczny środek w walce z nieżytem. Niestety mamy skłonność do nadużywania kropli, a to może doprowadzić do wysuszenia śluzówki nosa oraz jej obrzęku. Sięgaj po tego rodzaju preparaty po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Bezpieczniejszą formą sprayów jest roztwór izotoniczny z wody morskiej, którą można aplikować nawet niemowlętom. Leki na katar i zatkany nos znajdziesz w aptece.
Odetchnij z ulgą
Chociaż katar jest niegroźną dolegliwością towarzyszącą infekcjom, potrafi skutecznie dokuczyć. Zdaniem niektórych nie ma sensu podejmować walki z nieżytem, bo leki na przeziębienie nie dadzą natychmiastowych efektów. Naturalne sposoby na katar pomogą jednak złagodzić objawy oraz przyniosą ulgę podczas zakażenia. Pamiętaj o działaniu prewencyjnym, jeśli masz skłonność do zatkanego nosa. Pomocne środki zapobiegawcze znajdziesz w naszej aptece internetowej.