Jako współcześni konsumenci stajemy się bardziej świadomi kupowanych produktów, w tym leków aptecznych. Coraz częściej przywiązujemy wagę do zawartości sprzedawanych nam medykamentów, zwłaszcza jeśli chcemy sami dokonać wyboru najlepszego preparatu. Po lekturze naszego artykułu będziesz w stanie krytycznie spojrzeć na dostępne na rynku produkty oraz dopasować je do swoich potrzeb. Przeczytaj, jak sprawdzać składy leków oraz jak je analizować!
Dlaczego warto czytać składy?
Branża farmaceutyczna jest bardzo specyficznym działem dla kupujących. Jak się okazuje, czasami zdarza się, że suplementy oraz leki bez recepty są podrabiane. Pamiętaj o takiej możliwości, gdy wybierasz medykamenty z niesprawdzonych źródeł. Dlaczego zatem rzadko zwracamy uwagę na skład produktu? Tego rodzaju środki zazwyczaj przyjmujemy przez dłuższy czas, a więc efekty mogą być widoczne dopiero po wielu tygodniach. Brak zmian łatwo w takim przypadku zrzucić na zbyt krótkie stosowanie lub problemy z przyswojeniem pewnych substancji.
Dużą ostrożność w przypadku stosowania leków powinni wykazywać alergicy. Wówczas niezbędne jest nie tylko czytanie składu produktów spożywczych, ale także tych pochodzących z apteki. Pamiętaj, że pod różnymi nazwami może kryć się bardzo podobna zawartość. Jeśli więc masz alergię na daną substancję, za każdym razem sprawdzaj jej obecność na produkcie.
Dobrą praktyką jest ponadto czytanie składu leku po zmianie opakowania. Bywa, że producenci suplementów „odświeżając” szatę graficzną, dodatkowo zmniejszają dawkę substancji aktywnych. W efekcie znany i lubiany suplement po latach staje się nieskuteczny. Zwróć również uwagę na przypadki, gdy lek bez recepty zostaje przemianowany na suplement. Miej na uwadze, że tych dwóch rodzajów produktów nie można traktować tak samo.
Jak sprawdzić skład leku – co oznaczają poszczególne wartości
Na opakowaniu każdego leku lub suplementu znajdziesz następujące pojęcia. Sprawdź, co oznaczają:
- substancje aktywne – to element składu leku, który ma czynne, terapeutyczne działanie. Paradoksalnie stanowi najmniejszy odsetek w porównaniu do innych „wypełniaczy”;
- substancje pomocnicze – występują w różnej ilości. Ich celem jest przyspieszenie wchłonięcia produktu w organizmie, przedłużenie działania leku, nadanie mu odpowiedniej postaci, czy poprawa wyglądu. Z uwagi na różne substancje stosowane w produktach leczniczych, w tym alergeny, przed każdym użyciem koniecznie czytaj skład oraz ulotki;
- zawartość witamin i składników mineralnych – to część, która powinna Cię najbardziej interesować, jeżeli porównujesz suplementy od różnych producentów. Skład ukazany w tabelce powinien dotyczyć dziennej dawki w odniesieniu do referencyjnej wartości spożycia (RWS);
- rodzaj zawartych substancji – w wielu przypadkach producenci nabierają nas na wpadające w ucho nazwy środków, których działanie nie zostało potwierdzone w żadnych badaniach. W najlepszym wypadku nie mają one praktycznie żadnego wpływu na nasz organizm. Do takich substancji należą m.in. słabo przyswajalny tlenek magnezu, węglan magnezu, tlenek cynku, MSM, czy wszędobylskie słodziki;
- dawka poszczególnych substancji – nawet jeśli dany produkt jest wypełniony różnorodnymi witaminami i minerałami, nie oznacza to, że podana ilość ma jakikolwiek wpływ na nasz organizm. Oprócz szukania samej obecności w składzie kontroluj dawkę wartościowych substancji, tak aby wynosiła znacznie powyżej 50% RWS.
W aptece musisz okazać wydruk lub e-receptę wysłaną za pośrednictwem poczty internetowej czy też telefonu komórkowego. Po zeskanowaniu kodu farmaceuta wyda Ci niezbędne leki.
Należy dodać, że e-recepta w formie wiadomości e-mail lub SMS wymaga wcześniejszego zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jeśli masz Profil Zaufany, możesz to zrobić poprzez stronę www.pacjent.gov.pl.
Kupuj leki świadomie również przez internet
W dobie wszechobecnych reklam koncernom farmaceutycznym łatwo jest manipulować potencjalnymi klientami poprzez marketingowe chwyty. Mimo to wielu producentów bierze pod uwagę rosnącą świadomość swoich konsumentów, prezentując im szeroki skład oferowanych produktów. W ten sposób sam jesteś w stanie porównywać leki bez recepty i ich skład, wybierając dla siebie najlepszy specyfik.
Unikaj sytuacji, gdy na opakowaniu w ogóle nie jest wyszczególniona zawartość. Może to oznaczać, że producent ma coś do ukrycia. Zrezygnuj wówczas z tego leku czy suplementu i wybierz inny. Naucz się czytać opakowania jak farmaceuta, a poczujesz się znacznie pewniej podczas kolejnych zakupów w aptece on-line.