Z pewnością nie raz spotkałeś się z promocją w Twojej ulubionej aptece. Leki dostępne nawet za kilka złotych kuszą klientów polujących na rabaty. Głównym powodem przecen jest kończąca się data ważności danych preparatów. Czy jednak takie produkty są bezpieczne? W którym momencie granica opłacalności staje się granicą ryzyka zdrowia? Przeczytaj, co warto wiedzieć o krótkim terminie ważności leków i kosmetyków z apteki.
Termin ważności leków – kiedy mija?
Każdy produkt dostępny w aptece musi mieć podany termin ważności. W praktyce oznacza to czas, w którym moc terapeutyczna danego preparatu jest największa i bezpieczna dla użytkownika. Jest to szczególnie ważne w przypadku specjalistycznych leków, których skuteczność ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia, a nawet życia. Chodzi tu przede wszystkim o takie substancje jak nitrogliceryna czy insulina. Ponieważ większość firm farmaceutycznych nie prowadzi badań obserwujących działanie preparatów po terminie ważności, niekiedy trudno ustalić, jak przeterminowany lek czy suplement wpłynie na organizm.
Wiele osób zastanawia się, czy warto ryzykować i w sytuacji awaryjnej przyjąć lek po terminie. Niestety nie ma to jednoznacznej odpowiedni, bo każdy produkt może przynieść inne skutki. Dodatkowo na skuteczność danego leku ma wpływ również sposób jego przechowywania, czyli:
-
wilgotność;
-
temperatura;
-
poziom tlenu;
-
światło.
Najszybszej degradacji ulegają płynne wersje preparatów aptecznych, które mogą się rozwarstwiać lub zmieniać kolor. Tabletki i kapsułki zasadniczo są odporniejsze na upływ czasu. Mimo to ryzyko konsekwencji wynikających ze spożycia leków po terminie bierze na siebie wyłącznie użytkownik. Przy tym należy zaznaczyć, że najniebezpieczniejsze dla organizmu jest stosowanie przeterminowanych antybiotyków, które mogą nawet wywoływać ciężkie uszkodzenie nerek lub innych narządów.
Jak czytać termin ważności?
Numery z datą określającą termin ważności preparatu muszą znaleźć się na każdym opakowaniu zakupionego produktu. Najczęściej producenci umieszczają ją na zgrzewie tuby, etykiecie lub bocznej ściance opakowania. Cyfry oznaczają zazwyczaj miesiąc i rok, przed którym należy zużyć lek. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku preparatów w formie płynnej, dodatkowo podany jest dzień.
Coraz częściej na kosmetykach widnieje oznaczenie słoiczka z umieszczoną w środku liczbą. Oznacza to liczbę miesięcy po otwarciu, przez które dany produkt można bezpiecznie używać, oczekując pożądanych efektów.
Produkty z apteki z krótką datą
Niektóre apteki oferują wyprzedaże leków z krótkimi terminami. Takie produkty mogą wzbudzać obawę, czy ich stosowanie jest na pewno bezpieczne. W rzeczywistości takie suplementy czy kosmetyki nie różnią się niczym od tych w tzw. regularnej sprzedaży, z wyjątkiem ceny i oczywiście czasu, w jakim można je wykorzystać. Dla apteki i klienta takie oferty wciąż są opłacalne i pozwalają uniknąć marnotrawstwa. Produkty z krótkim terminem ważności kupisz za ułamek wartości. Często są to preparaty marek z tzw. wyższej półki, na które nie zawsze możesz sobie pozwolić. Nabywanie ich w ramach promocji jest więc nie tylko oszczędnością, ale i możliwością wypróbowania środka o wysokiej jakości i renomie.
Które produkty opłaca się wybierać na wyprzedaży w aptece? Przede wszystkim te, które na pewno szybko wykorzystasz w całości, jak kosmetyki czy suplementy diety. Ich termin ważności obowiązuje często jeszcze przez 2-3 miesiące do nawet pół roku od obniżenia ceny, a to z reguły wystarczający czas na zużycie produktu. W promocji występuje również żywność dla dzieci – ta kupowana po obniżonej cenie (a zjadana na bieżąco!) pozwala poczynić znaczne oszczędności.
Nie przepłacaj za leki i kosmetyki
Zakupy leków oraz suplementów nie należą do najtańszych, dlatego możesz poszukać w aptekach atrakcyjnych ofert cenowych. Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie jest kupno kosmetyków i suplementów z krótką datą. Preparaty te są pełnowartościowe i bezpieczne, a jedyne, o czym należy pamiętać, to termin, do którego trzeba zużyć dane specyfiki. W Aptece Corax proponujemy wiele produktów w promocyjnych cenach.