Według danych statystycznych coraz częściej sięgamy po leki bez recepty. Zazwyczaj ma to związek z potrzebą łagodzenia bólów o niskim lub średnim natężeniu, zminimalizowania objawów przeziębień i grypy, problemów trawiennych, a także uspokojenia i ułatwienia zasypiania. Dużą popularnością cieszą się także suplementy diety. Łatwy dostęp do takich produktów jak np. tabletki bez recepty rodzi ryzyko pojawienia się wielu kłopotów. Nadużywanie leków, aplikowanie ich poza kontrolą lekarza oraz mieszanie z innymi produktami leczniczymi może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zgonu. Przeczytaj, jak zadbać o bezpieczeństwo stosowania preparatów bez recepty.
Leki OTC w Polsce
Co piąty produkt na rynku farmaceutycznym zaliczany jest do kategorii OTC, czyli możliwy do kupienia bez konieczności okazywania recepty. Niestety, Polska znajduje się wysoko w niechlubnym rankingu państw, w których po tego rodzaju preparaty sięga zbyt duża część populacji. Rodzi to ryzyko lekomanii i poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Wszystkie leki bez recepty muszą być stosowane z rozsądkiem i tylko w takich przypadkach przynoszą oczekiwany efekt. Które z nich są najpopularniejsze?
Preparaty o działaniu przeciwbólowym bez recepty stosujemy najczęściej w przypadku bólu zębów, głowy, mięśni, stawów i żołądka. Kobiety wybierają je również w celu łagodzenia dolegliwości związanych z menstruacją. Substancjami aktywnymi wybieranych analgetyków są przede wszystkim:
-
kwas acetylosalicylowy,
-
paracetamol,
-
ibuprofen.
Ich regularna doustna aplikacja może prowadzić do uzależnień. Nadużywanie leków przeciwbólowych zwiększa ryzyko pojawienia się owrzodzeń i krwawienia z przewodu pokarmowego.
W sezonie jesienno-zimowym, gdy rośnie ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych, w pierwszej kolejności sięgamy po leki bez recepty łagodzące symptomy przeziębienia, kaszlu i kataru. Chcemy szybko pozbyć się wysokiej gorączki i wrócić do swoich stałych obowiązków zawodowych i rodzinnych. Wybieramy preparaty łączące w sobie działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, często także z kompleksem witamin i minerałów, które wzmacniają odporność.
Jednak ich nadużywanie może być toksyczne. Zawsze zwracaj uwagę na porcjowanie, uwzględniając przy tym, ile gramów preparatu można przyjąć na każdy kilogram masy ciała.
Pary, które bezskutecznie starają się o potomstwo, często sięgają po leki bez recepty zawierające w swoim składzie kompleksy witamin i minerałów. Są nimi również suplementy. Mają one na celu poprawienie jakości nasienia u mężczyzn i regulację cyklu miesięcznego u kobiet. Warto jednak pamiętać o tym, że poza wsparciem farmakologicznym, w tym okresie ważne jest zadbanie o spokój i relaks. To wszystko wpływa bowiem na szansę powodzenia.
Jeśli problem z zajściem w ciąże utrzymuje się długo, konieczna jest wizyta u lekarza i zbadanie przyczyn niepłodności.
To rodzaj leków bez recepty, które są nierzadko nadużywane przez pacjentów. Wybiera się je przede wszystkim przy kłopotach z zasypianiem i stanami napięcia nerwowego. W ich składzie najczęściej znajdują się naturalne ekstrakty np. z melisy, kozłka lekarskiego (popularnej waleriany), szyszek chmielu i lawendy.
Jeśli przygnębiające stany emocjonalne, depresyjne lub bezsenność towarzyszą Ci zbyt długo, zalecana może okazać się psychoterapia i leczenie za pomocą leków regulujących stężenie neuroprzekaźników.
Bezpieczeństwo leków OTC
Pamiętaj o tym, aby kupować suplementy diety, syropy, tabletki przeciwbólowe lub inne farmaceutyki wyłącznie w aptece. Są one przechowywane w odpowiednich warunkach, a data ich ważności jest stale kontrolowana przez farmaceutów. Stosuj się do ulotki dołączonej do opakowania i nie przekraczaj dziennej dopuszczanej dawki preparatu. Opakowania trzymaj z dala od dzieci, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowego połknięcia. Jeśli objawy Twojego schorzenia utrzymują się dłużej niż 4-5 dni, konieczna jest wizyta u lekarza. Zleci on szereg szczegółowych badań i na ich podstawie dobierze odpowiednie leczenie.