Wygląd skóry często jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Zmiany skórne mogą stanowić problem czysto dermatologiczny lub być objawem wielu komplikacji zdrowotnych. Od krostek wieku młodzieńczego po budzące niepokój plamy – w ciągu całego życia na skórze może wystąpić całe spektrum zmian. Jak je rozpoznać i kiedy należy podjąć leczenie? Poznaj rodzaje problemów skórnych i możliwe przyczyny ich wystąpienia.
Rodzaje zmian skórnych
Jako organ o największej powierzchni, skóra pełni funkcję ogromnego płaszcza ochronnego przed różnego rodzaju mikrobami. Z tego względu jest najbardziej narażona na infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Niekiedy problemy skórne są pierwszym objawem choroby, dlatego każdą niepokojącą zmianę należy obserwować oraz konsultować z lekarzem.
Grupę schorzeń występujących na skórze określa się mianem dermatoz. Ich objawem są wykwity przybierające różne postacie. Dzielą się na pierwotne (pojawiające się na początkowym etapie choroby) oraz wtórne, które można zaobserwować w kolejnych stadiach – należą do nich m.in. blizny, strupy, szczeliny czy łuski. Do zmian pierwotnych zalicza się:
-
krostki – niewielkie wykwity z treścią ropną;
-
grudki – zmiany neutralnego koloru wystające ponad powierzchnię skóry;
-
pęcherze – pojawiają się w wyniku oddzielenia naskórka, są wypełnione płynem surowiczym;
-
plamy – miejsca na skórze odróżniające się barwą;
-
bąble – mają neutralne lub zaróżowione zabarwienie, lekko wystające ponad skórę;
-
guzki – wykwity podskórne, często twarde w dotyku, nie zmieniają wyglądu naskórka.
Można wyróżnić dodatkowe rodzaje zmian skórnych w postaci tzw. zmian barwnikowych, czyli popularnych pieprzyków. Choć są z pozoru niegroźne, te o nieregularnej wielkości oraz ciemnym kolorze należy obserwować – w takim miejscu może bowiem rozwinąć się czerniak (rak skóry).
Przyczyny występowania chorób skórnych
Powodów, przez które pojawiają się różnego rodzaju zmiany na skórze, jest wiele. Część wykwitów uwarunkowana jest genetycznie, inne z kolei są nabyte. Często są również wynikiem chorób układu trawiennego lub reakcją na niekorzystne dla ciała czynniki zewnętrze. Do najczęstszych przyczyn dermatoz należą:
Zmiany skórne na twarzy
Jeżeli chodzi o miejsce występowania wykwitów, bez wątpienia źródło największych utrapień stanowią zmiany na skórze twarzy. Zwykle jest to problem natury estetycznej, który może wywoływać u chorego niską samoocenę czy nawet alienację społeczną. Do najczęstszych przyczyn chorób skórnych można zaliczyć różne odmiany trądziku. Jego młodzieńcza wersja powodowana jest zmianami hormonalnymi, które zaburzają pracę gruczołów łojowych. Powstałe wypryski można zaobserwować na nosie, czole lub brodzie. Mogą też obejmować całą twarz, a często również dekolt i plecy. Poważniejszy problem stanowią tu choroby skóry twarzy związane z upośledzeniem układu autoimmunologicznego, jak trądzik różowaty czy atopowe zapalenie skóry, które towarzyszą choremu przez całe życie.
Sposoby leczenia problemów skórnych
Leczenie chorób skórnych powinno przebiegać pod okiem dermatologa. Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań mających na celu wykluczenie poważniejszych schorzeń wewnętrznych. W zależności od przyczyn terapia wymaga niekiedy podania antybiotyków doustnych oraz zastosowania leków miejscowych. W aptekach dostępne są Dermatologia, problemy skórne, które wspomagają leczenie okresowo występujących wykwitów. Zawarte w nich substancje przeciwbakteryjne oraz wysuszające pozwalają przyspieszyć gojenie się różnego rodzaju krost. W przypadku AZS niezbędna jest zmiana stosowanych kosmetyków oraz środków myjących na produkty z emolientami.
Zadbaj o zdrową i nieskazitelną skórę
Mówi się, że skóra jest wizytówką człowieka. Zadbaj więc o jej zdrowy wygląd świadomą pielęgnacją oraz kontrolą wszelkiego rodzaju zmian. Gdy coś wzbudzi Twój niepokój, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Nie zapominaj o zbilansowanej diecie i pamiętaj, że stan skóry często odzwierciedla kondycję Twojego zdrowia. Na pojawiające się wykwity skórne zastosuj polecane przez lekarza leki oraz kosmetyki, które znajdziesz m.in. w Aptece Corax.